Tavşanlarda Sevoflurane ve İsoflurane' ın selüler ve humoral immun sisteme ait bazı parametreler (ANAE, Ig G, Ig M) üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of Sevoflurane & İsofluorane on some parameters (ANAE, Ig G, Ig M) of the immune system both cellular and humoral in rabbits
- Tez No: 224852
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİRCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sunulan araştırma ile İsoflurane ve Sevoflurane anestezik ajanların immun sistem üzerine olan etkilerinin belirlenerek post operatif dönemin komplikasyonsuz geçmesi için alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 48 tavşan isofluran ve sevofluran olmak üzere iki, bu iki gurubunda anestezi, anestezi/antibiyotik, anestezi/operasyon, anestezi/antibiyotik/operasyon olmak üzere 4 alt guruptaki kombinasyonları denenerek immun sistem üzerine olan etkileri IgG, IgM ve ANAE enzimi bazında değerlendirilmiştir.Sonuç olarak Sevoflurane'ın klinikte kullanımı sırasında avantajlarının daha fazla olmasına rağmen immun sistem üzerine İsoflurane' a göre daha fazla etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine precautions in order to have uncomplicated post operative time following İsoflurane and Sevoflurane anesthesia affecting immunologic system.Total of 48 rabbits were used in this study as in İsoflurane and Sevoflurane groups. These two groups were divided to 4 sub groups including anesthesia, anesthesia/antibiotic, anesthesia/surgery and anesthesia/antibiotic and surgery. IgG, IgM and ANAE enzymes were evaluated as to determine the differences among groups.As a result, although the use of sevofluran is more advantages clinically, it is more adverse reactions on immunological system compared to isoflurane