Sistemik olarak verilen zoledronik asidin (Zometa®), titanyum dental implantların osteointegrasyon düzeylerine etkisi
The effect of systemically administrated of zoledronic acid on the osseointegration level of titanium dental implants
- Tez No: 224851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DOLANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüzde yaygın kullanıma sahip olan titanium kemik içi implantların kemik içine yerleştirildikten sonra kemik implant ara yüzeyinde oluşan yeni kemiğin kalitesine sistemik olarak uygulanan zoledronik asitin etkisini dansitometrik ve histomorfometrik olarak değerlendirmektir.Çalışmamızda 12 adet beyaz genç erişkin yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Randomize olarak seçilen tavşanlar iki gruba ayrıldı. Deney grubuna operasyon sırasında 0,1 mg/kg ZA 15 ml serum fizyolojik ile seyreltilerek İV olarak, Kontrol grubuna ise aynı miktarda serum fizyolojik aynı şekilde uygulandı. Her bir tavşana sağ ve sol olmak üzere 2 şer adet özel yapım titanium implant yerleştirldi.Deney ve kontrol grubundan rasgele seçilen 3 er tavşan 14 günde diğerleri ise 28 günde sacrifiye edildiler. Daha sonra örnekler hazırlanarak densitometrik ve histomorfometrik inceleme yapıldı.Elde edilen veriler ışığında deney grubunda kemik mineral içeriği ve kemik mineral yoğunluğunda 14. gün ve 28.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the histomorphometric and densitometric effect of zoledronic acid administered systemically, to the new developing bone in the bone ? implant interface after insertion of titanium bone implants which are in routine use , nowadays.Twelve white young adult New Zealand rabbits were used in the study. Rabbits were divided to two groups. 0.1 mg/kg Zoledronic ascid diluted in 15 ml serum physiologic was administered IV intra-operatively. Whereas only serum physiologic have been infused intra-operatively to the controls. Two titanium implants were placed to left and right tibia of each rabbit.Randomly selected 3 rabbits of test and control groups were sacrificed at 14th and the others were sacrificed in 28th day.