Türk futbol hakemlerinin karar verme stillerinin klasmanlarına ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation styles of decission making of turkish football referees according to their classifications and some variables
- Tez No: 224867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada futbol hakemlerinin, karar vermede özsaygı ve karar verme stillerinin; yaş gruplarına, mesleklerine, gelir düzeylerine, öğrenim durumlarına, klasmanlarına, medeni durumlarına, futbol oynayıp oynamadıklarına, ailede hakem olup olmadığına ve taraftar baskısına göre farklılaşma gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini Türkiye futbol liglerinde görev alan FİFA, FİFA yardımcı, süper lig, süper lig yardımcı, A klasman, B klasman, C klasman, C klasman yardımcı, bayan ve il hakemlerinden tesadüfi örneklem yoluyla seçilen Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan toplam 322 hakem oluşturmaktadır.Hakemlerin karar vermede özsaygı ve karar verme stilleri, ?Melbourne Karar Verme Ölçeği? ile ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden bağımsız gruplarda T testi, normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden Kruskal Wallis H testi ve Mann Withney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed that investigating football referees?s self-esteem and decission styles have whether or not showed differences according to age groups, accupation, income levels, educational stuations, classifications, marital statues; or played football, been a referee in te family and showed differentiation to supporters? pressure.Research samples are composed of totally 322 referees serving in various cities of Turkey, chosen by random sampling among the people who are working as FİFA, FİFA Assisstant, Super League, Super League Assistant, Classification A, Classification B, Classification C, Classification C Assistant, Ladies and Regional referees.Referees? self-esteem and decission styles were measured by ?Melbourne Desission Scale?. In evaluating data and in finding the calculated values SPSS 10.0 Statistical Packet Programme was used. According to the normalling test, T test is used in the groups independent from the parametric tests for the data which showed normal distruibution. For the datas not showing normal distribution, from non parametric tests, Kruskal Wallis H test and Mann Withney U test were used.According to the research, differentiation at meaningful level, has been determined between the age of referees and styles of buckpassing decission; Ocucupational level, income levels and self-esteem, carefulness and buckpassing decission; educational status and buckpassing decission styles; classification and buckpassing and proctastination; marital status and buckpassing decission styles; supporter? pressure and buckpassing and hypervigilance.In conclusion, in spite of worker (those who work as workers) referees were careful, it can be said that they can avoid decission making because of heavy working conditions, tiredness and emotionally collapse generated from their jobs.More confrontation of worrying proceses like being unsuccessful and insufficiency in deciding of low income referees, and their tendency of leaving their duty to others can be generated from worrying of refusal, avoidance of establishing relationship with people and lack of consantrations depending on low living standards.As classifications of referees increase, realizing their background while they put the target, making best possible decission existing possibilities, feeling respect and trust to the decission he made can be depended on managing more matches, meeting various number of positions, the experiences accumulated knowlodge those brought.Feeling of under the time pressure of referees affected by supporters pressure, being in an effort to reach a decission in a short time, exibiting panicing behiavors and inconsistancy in deciding can be considered generated from being outnumber of supporters of home team and generated from affection of pressure of star players in the team.