Ortaöğretim kurumlarında spor alanı uygulaması (Eskişehir-Sivas örneği)
Sport pranch tracties in secondary education schools (The Models of Eskişehir-sivas)
  1. Tez No: 224870
  2. Yazar: TUNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Arastırmada, spor alanında öğrenci yetistiren ortaöğretim kurumlarındakiuygulamaların değerlendirilip, ortaya konması amaçlanmıstır.Arastırma, Eskisehir ve Sivas ilçelerinde bulunan spor alanında öğrenci yetistiren ikiokul ile bu okullarda görev yapan 6 yönetici, 19 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni, 227spor alanı öğrencisini kapsamaktadır.Arastırma okulların tamamına uygulanmıs, arastırmada tarama modeli ile anket vegörüsme modeli uygulanmıstır.Veriler toplanırken yazılı kaynaklardan, spor alanında öğrenci yetistiren ortaöğretimokullarında görev yapan yöneticilerden, spor alanında derse giren Beden Eğitimi ve SporÖğretmenleri ile spor alanı öğrencilerinden yararlanılmıstır.?statistiksel teknikler olarak Yüzdelik (%), Ağırlıklı Ortalama, Bağımsız (t) Testi ileKi-Kare (x²) teknikleri kullanılmıs ve 0,05 güven aralığı kabul edilerek anlamlılıkdüzeylerine bakılmıstır.Değerlendirme sonucunda, tesis ve spor malzemesi yönünden arastırmakapsamındaki okulların tamamının spor alanında öğrenci yetistirebilir düzeyde olmadıklarıgörülmüstür. Milli Eğitim Bakanlığı'nın spor alanı açılacak okulları, tesis ve malzemeyönünden belli bir kritere tabi tutmadığı belirlenmistir. Okulların tamamında; sporalanlarına öğrenci yönlendirilmesi ve seçiminde, ders müfredatı ve uygulamasındaöğretmenlerin ders kitapları ve öğretim materyallerini temin etmesinde mevcutuygulamalardan kaynaklanan problemlerin olduğu tesbit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The research aims to reveal and evaluate the applications in secondary educationinstitutions that train students in the field of sports.The research covers two schools that train students in the field of sports withinborders of Eskisehir and Sivas provinces and 6 managers, 9 physical training and sportsteachers and 227 students who study at these schools.The research was implemented to the schools mentioned and the instruments thatwere used to collect data were questionnaire, interview and scanning.The data was obtained from written sources, from managers of the secondaryeducation schools that train students in the field of sports, from the physical training andsports teachers who train the students in the field of sports and the students in sports field.Percentage (%), mean, independent t-test and chi-square (x²) were used as statisticaltechniques and the hypotheses were tested at 5% significance levelAs a result of the research, it was found that all of the schools involved in theresearch sample were poor with respect to materials and articles required for training oftheir students. It was also observed that The Ministry of National Education did not requirethose schools to meet certain criteria regarding to the availability of sports materials.Finally, the research shows that there were unsolved problems in the schools that werecovered that stem from the selection and directing methods for the students, the syllabusand its implementation, the difficulties experienced by the teachers in obtaining thenecessary teaching materials and from the present applications.