Beden eğitimi öğrencilerinin bazı değişkenlere göre çoklu zeka alanlarının incelenmesi
Examine of multiple intelligence areas on physical education students according to some variables
  1. Tez No: 224892
  2. Yazar: EMİN ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan öğrencilerin çeşitli değişkenlere göre çoklu zeka alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Örnekleme alınan öğrencilerin çoklu zeka ölçeği puanlarının cinsiyete, öğrenim gördükleri alana, gelir düzeylerine, yaşadığı yere ve branşlarına göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir.Saban tarafından, geliştirilen geçerlik ve güvenirlik çalışması (?=0,93) yapılmış olan çoklu zeka alanı envanteri tesadüfî örneklem yoluyla araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilere uygulanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden bağımsız örneklerde t testi ve One ? Way ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Varyans homojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane ve Tukey testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Cinsiyet değişkeni bakımından çoklu zeka alt boyutlarından müziksel, görsel ve bedensel zeka alanlarında erkekler ve bayanlar arasında anlamlı farklılık görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, is aimed to determine of multiple intelligence areas on physical education students according to some variables.Also, it is determinate difference in multiple intelligence scale points according to gender, area of instruction, earnings level, and environmental and sport branches of students in sampling.In this study, the multiple intelligence scale, which was designed by Saban, also it was made validity and reliability (?=0,93), was used for students.SPSS 10.0 statistical program was used for evaluation and calculation of the data. In order to explain difference between measurements, Mann-Whitney U and t ? test and One-Way ANOVA and Kruskal Wallis H was used according to the results of the test of normality and Tamhane and Tukey test from Post Hoc Multiple Comparisons tests was used according to the results of the homogeneity of variance. The significance level was taken as 0.05.We did not find any statistical differences between female and male for musical intelligence, visual and bodily intelligence of multiple intelligence step in gender variable (P>0.05). The levels of musical intelligence, visual and bodily intelligence of females were higher than the levels of musical intelligence, visual and bodily intelligence of males. There was not a statistical differences between department of teaching, sport management and training for Logical-mathematical, musical intelligence, visual, bodily intelligence, social, intrapersonal and naturalist intelligence in departments (P>0.05). We did find statistical differences between classes for social, intrapersonal and naturalist intelligence of multiple intelligence (P>0.05). In the compares, the levels of social intelligence of second classes were lower than the levels of social intelligence of first, third and fourth classes. However, the levels of naturalist intelligence of first classes were lower than the levels of naturalist intelligence of second, third, fourth classes and the levels of intrapersonal intelligence of second classes were lower than the levels of intrapersonal intelligence of third classes.