Boksörlerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination the knowledge and habits of boxers regarding nutrition
- Tez No: 224893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Araştırma elit düzeydeki boksörlerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarının belirlenmesi amacı ile hazırlanmıştır.Çalışmada, Konya, Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Trabzon, Bursa, Erzurum illerindeki Boks spor branşıyla uğraşan 19 bayan, 98 erkek toplam 117 sporcu araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Araştırmanın metodu ankete dayalı olarak kurgulanmıştır. Anketin birinci bölümünde sporculara ait genel bilgi soruları, ikinci bölümde beslenme alışkanlık bilgilerine ait sorular yer almıştır.Araştırmada kullanılan anket, SESAM (Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sporcu Eğitim Sağlık Merkezi) beslenme ünitesi diyetisyenleri tarafından geliştirilen geçerlilik ve güvenirliliği sağlanmış, Sporcu Beslenme Değerlendirme Formun' dan yola çıkılarak, araştırmacı tarafından geliştirilerek hazırlanmıştır Veri toplamada kullanılan anket 29 sorudan oluşmaktadır. I. Anketteki 1?11 numaralı sorular tanımlayıcı genel bilgiler, II. Anketteki 1?18 numaralı sorular beslenme alışkanlıkları ile ilgilidir.Çalışmada sporcuların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeylerini ölçen soruların yorumunda ANOVA, T-TEST, Kİ-KARE, TUKEY HSD testleri uygulanmış ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Beslenme bilgisi ve eğitim uygulamaları açısından, sporcuların birbiriyle cinsiyet, eğitim alıp almamaları, branşları, yaşları, beslenme alışkanlıkları, bilgi düzeyleri karşılaştırıldı ve verilen cevaplar karşılaştırmalı olarak yüzdeler arası fark önemlilik testi ile değerlendirildi.Sonuç olarak sporcuların besinleri tanıma ve sporcu beslenmesi konusunda oldukça iyi sayılabilecek bir bilgiye sahip oldukları, Beslenme eğitimlerinin büyük bir çoğunluğunu antrenörlerinden aldıklarını, antrenörlerin sporcuların beslenmesi ve alışkanlıkları konusunda önemli bir yere sahip olduğu, eğitimin beslenme bilgisi konusunda oldukça etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study was prepared with the purpose of determining the knowledge and habits of the elite-level boxers regarding the nutrition.19 female and 98 male athletes, totaling to 117, who practice the sport of boxing in Konya, Ankara, Istanbul, Kırıkkale, Trabzon, Bursa and Erzurum provinces of Turkey, constituted the material of the study. The method of the research was designed on the basis of a survey. The first part of the survey comprised the general knowledge questions regarding the athletes, while the second part included the questions on the knowledge of nutrition habits.The questionnaire used in the study was prepared by the researcher based on the Athlete Nutrition Evaluation Form which had been developed by the dieticians of the nutrition unit of SESAM (Youth and Sports General Directorate Athlete Education and Health Center) and the validity and reliability of which had been proved. The questionnaire used in data collection consisted of 29 questions. The questions 1-11 taking part in the Questionnaire I are about the descriptive general knowledge, while the questions 1-18 in the Questionnaire II are on the nutrition habits.In the study, ANOVA, T-TEST, CHI-SQUARE, and TUKEY HDS tests were employed in the interpretation of the questions determining the habits and knowledge of the athletes on nutrition, and the singinifance level was determined as 0.05. In terms of the nutrition knowledge and nutrition habits, the genders, educational status, branches, ages, nutrition habits and knowledge levels of the athletes were compared with each other and their answers were evaluated comparatively by means of the inter-percentages difference significance test.Consequently, it can be said that the athletes have knowledge about the nutrients and athlete nutrition that can be deemed rather adequate, they attain most of their education from their trainers, the trainers has an important role in the nutrition and habits of the athletes, and the education is rather effective on the knowledge of nutrition.