Aseptik menenjit/ensefalitli hastalarda herpes grubu virusların araştırılması
The investigation of herpes group viruses in patients with aseptic meningitis/encephalitis
- Tez No: 224996
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Viral menenjitler meningeal inflamasyon bulguları ile karakterize, bakteriyel ve fungal kültürlerin negatif olduğu merkezi sinir sistemi infeksiyonlarıdır. Viral ensefalitler bilinç bulanıklığı ve/veya nörolojik bozukluklar ile karakterize beyin parenkiminin inflamasyonudur. Bu çalışmaya, bölgemizde aseptik menenjit veya ensefalitli hastalarda Herpes Simpleks Virus infeksiyonlarının insidansını araştırmak amacıyla aseptik menenjitli 108 hasta ve ensefalitli 80 hasta olmak üzere toplam 188 hasta dahil edilmiştir. Hastalara ait beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinde HSV-DNA tespiti için konsensus Herpes Simpleks Virus Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi kullanıldı. HSV tiplendirilmesi restriksiyon enzim analizi ile yapıldı. Ayrıca, intratekal sentezlenen HSV-1 ve HSV-2 spesifik İmmunglobulin G (IgG) antikorları ELISA (Enzyme Linked Immun Assay) testi ile araştırıldı. HSV-1 DNA toplam 188 hastanın 4'ünde (% 2,1) tespit edildi. HSV-1 IgG antikorları 3 hastadan alınan BOS örneğinde bulundu. HSV-1 IgG pozitif 3 hastanın 2'sinde HSV DNA da pozitif idi. HSV-2 DNA ve HSV-2 spesifik IgG hastalarımızın hiç birinde bulunmadı. Sonuç olarak, PCR ve ELISA testleri birlikte değerlendirildiğinde 188 hastanın 5'inde( % 2,6) HSV-1 infeksiyonu tespit edildi. Herpes simpleks virusa bağlı merkezi sinir sistemi infeksiyonlarında spesifik antiviral tedavi ile mortalite önemli ölçüde azaldığından, HSV infeksiyonunun erken tanısı son derece önemlidir. Merkezi sinir sistemi infeksiyonlarının erken tanısında PCR'ın hızlı ve güvenilir bir test olduğu ve intratekal sentezlenen HSV IgG testinin tek başına tanısal değerinin sınırlı olup PCR test sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Viral meningitis is a central nervous system infection characterized by signs and symptoms of meningeal inflammation in the absence of positive bacterial and fungal cultures. Viral encephalitis is defined as a febrile illness with evidence of brain parenchymal dysfunction as manifested by an altered state of consciousness and/or objective signs of neurological dysfunction. To investigate the incidence of Herpes Simplex Virus infections among patient with aseptic meningitis or encephalitis in our region, 108 patients with aseptic meningitis and 80 patients with encephalitis; total 188 patients included in this study. HSV-DNA was detected by consensus Herpes Simplex Virus Polimerase Chain Reaction in Cerebrospinal fluid (CSF) samples. HSV typing was made by restriction enzyme analysis. In addition, intrathecal synthesis of HSV-1 and HSV-2 specific IgG antibodies were examined by ELISA (Enzyme Linked Immun Assay) test. HSV-1 DNA was detected in 4 (% 2,1) of total 188 patients. HSV-1 IgG antibody was found in 3 of CSF samples. Of the 3 patients, 2 patients were also positive for HSV-1 DNA. Nor HSV-2 DNA neither HSV-2 specific IgG were present in our patients. In conclusion, 5 (% 2,6) of total 188 patients has been found to have HSV-1 infections. The early diagnosis of HSV infections is extremely important in central nervous system (CNS) infections due to HSV, as specific antiviral treatment dramatically reduces the mortality. In our study it is concluded that PCR test is rapid and reliable in early diagnosis of CNS infections. The measurement of HSV-1 IgG antibody only in CSF has limited diagnostic value and it should be evaluated with PCR test results.