Okul reddi olan çocuk ve ergenlerin ailesel özellikleri
Familial features of children and adolescents with school refusal
- Tez No: 224997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YOLGA TAHİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Okul reddi yakınması olan çocukların ailesel özelliklerinin değerlendirilmesi ve okul reddi gelişiminde ailesel özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Okul reddi yakınması olan 55 çocuk ve ana babası çalışmaya alınmış, kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Ana-babalara sosyodemografik bilgi formu, Ayrılık Bunaltısı Bozukluğu Belirti Tarama Listesi, Beck Depresyon Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Durumluk-Sürekli Bunaltı Ölçeği ve Ruhsal Belirti Tarama Listesi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ki-kare ve Mann whitney U testi ile yapılmıştır.Bulgular: Okul reddi grubunun 34'ü (% 61,8) erkektir. Okul reddi olan çocukların % 74,5'i ayrılık bunaltısı bozukluğu tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to assess the familial features of children with complaints of school refusal and investigate the familial features in the development of school refusal.Material and Method: 55 children with complaints of school refusal and their parents were included in the study and were compared with the control group. A sociodemographic data form, Separation Anxiety Disorder Symptom Check List, Beck Depression Inventory, Toronto Alexithymia Inventory, State-Trait Anxiety Inventory and Symptom Check List-90-R, was applied to the parents. The data obtained were assessed with chi-square and Mann Whitney U test.Results: 34 % of the school refusal group (61,8 %) is made up of males. 74,5 % of children with school refusal were diagnosed with separation anxiety disorder.