Yeraltı kömür madenciliğinde hava yastıkları (şişirme domuzdamları) nın özel tahkimat olarak kullanılmasının araştırılması ve T.T.K. Karadon Müessesi'nde uygulanışının incelenmesi
- Tez No: 22505
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tezin Adı : Yeraltı Kömür Madenciliğinde Hava Yastıkları (Şişirme Domuzdamları) 'nın Özel Tahkimat Olarak Kullanılmasının Araştırılması ve T.T.K. Karadan Müessesesinde Uygulanışının İncelenmesi Ünver, Mithat Yaşar Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü/ Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. Mehmet Canbazoğlu Kasım 1992,7Q Sayfa ÖZET Bu çalışmada, önce üretimin zor yapıldığı ve işletme maliyetlerinin pahalı olduğu ince (0.4-1.2 m) ve eğimli (0-90°) kömür damarlarında, tahkimat elamanı olarak kullanılan ağaç domuzdamlarına, alternatif olarak düşünülen hava yastıklarının (şişirme domuzdamları) özellikleri ve kullanım alanlarına yönelik literatür araştırması yapılmıştır. Daha sonra, Zonguldak Kömür Havzası Karadon Müessese si' ne bağlı işletmelerde ince «1.2 m) kömür damarların da hava yastıklarının kullanımı ile ilgili uygulamalar değerlendirilmiştir. Bu uygulamaların diğer üretim yerlerinde kullanılan ağaç domuzdamları ile ekonomik açıdan karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca hava yastıklarının kullanımı ile sağladığı avantajlar (iş güvenliği iş kolaylığı ) gözlemlenerek hava yastıklarının etkinliği ve uygulanabilirliği incelenmiştir. Anahtar Sözcükler : Hava Yastıkları, Uzunayak Tahkimatı, Yeraltı Kömür MadenciliğiName of the thesis : Investigation of the Use of Air Cushions (Inflatable Cribs) as Special Supports in Underground Coal Mining and the Study of Their Application r at T T K* s Karadon Colliery Ünver, Mithat Yaşar Cumhuriyet University Faculty of Engineering Department of Mining Engineering/ Graduate Thesis Adviser : Prof. Dr. Mehmet Canbazoğlu November 1992, 7Q pages“”" ABSTRACT In this study, firstly, a literature review has been made on the features and areas of use of air cushions (inflatable cribs) which have been designed as an alternative for the wooden cribs and used as support in thin (0.4-1.2 m) and inclined (0-90°) coal seams where the production is difficult and operational costs are high. Then, the applications related to the use of air cushions in thin (thinner than 1*2 m) coal seams at the mines of Karadon Colliery in Zonguldak Hardcoal Basin have been evaluated. These applications have been compared, in terms of economy, with those of the wooden cribs used in other production areas. Also, the advantages provided by the use of air cushions (safety, ease of working, etc.) have been observed and their effectiveness and applicability have been studied. Key Words x Inflatable Cribs, Longwall Supports, Underground Coal Mining xv
Özet (Çeviri)
Name of the thesis : Investigation of the Use of Air Cushions (Inflatable Cribs) as Special Supports in Underground Coal Mining and the Study of Their Application r at T T K* s Karadon Colliery Ünver, Mithat Yaşar Cumhuriyet University Faculty of Engineering Department of Mining Engineering/ Graduate Thesis Adviser : Prof. Dr. Mehmet Canbazoğlu November 1992, 7Q pages“”" ABSTRACT In this study, firstly, a literature review has been made on the features and areas of use of air cushions (inflatable cribs) which have been designed as an alternative for the wooden cribs and used as support in thin (0.4-1.2 m) and inclined (0-90°) coal seams where the production is difficult and operational costs are high. Then, the applications related to the use of air cushions in thin (thinner than 1*2 m) coal seams at the mines of Karadon Colliery in Zonguldak Hardcoal Basin have been evaluated. These applications have been compared, in terms of economy, with those of the wooden cribs used in other production areas. Also, the advantages provided by the use of air cushions (safety, ease of working, etc.) have been observed and their effectiveness and applicability have been studied. Key Words x Inflatable Cribs, Longwall Supports, Underground Coal Mining xv