Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera; Scarabaeidae) nın Tokat ve çevresindeki konukçuları, yayılışı, zarar düzeyi, bazı biyolojik özellikleri ve mücadele imkanları üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 22504
  2. Yazar: KENAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 ÖZET Bu çalışmada Tokat ve çevresinde meyve ağaçlarının çiçeklerini yiyerek zarar yapan Tropinota (Epicometis ) hirta ' fPoda) (Coleoptera ; Scarebaeidae) ' nın konukçuları. zarar düzeyi, bazı biyolojik özellikleri ve mücadele imkanları üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Tropinota hirta erginlerinin Tokat merkez ve Kazova da basta Armut olmak üzere Elma. Kiraz. Vişne. Erik. Idris. Seftal i ağaçlarında zarar yaptığı saptanmıştır.Zararlının Armut bahçesinde % 90-100 arasında zarar yaptığı belirlenmiştir. Mücadele çalışmalarında Methyl Parathion ve Endosülfan v etkili maddeli ilaçlar tomurcuk ve çiçek zamanı, Carbaryl ve Phosaione içerenler ise çiçek döneminde armut ağaçlarına uy gulanmışlardır. Carbaryl C120gr / iOOlt) ve Methly Parathion (lOOcc/iöült ) uygulanan meyve bahçelerinde meyve verimi sıra sı ile % 7.5 ve % 10 olmuştur. Diğer uygulamalar etkisiz bulunmuştur. Laboratuvarda dişiier 13 adet yumurta bırakmışlardır. Tropinota hirta 5 larva dönemine sahip olup son dönem larva topraktan yapılmış bir odacık içerisinde pupa olur. Pupalar dan erginler çıkar ve kışı bu odacığı terketmeden ergin halde geçirirler.Tropinota hirta' nm çeşitli dönemlerinin morfolojik özellikleri çalısılmıs, yakın türlerin erginleri ile karşılaştırılmaları yapılarak erginler için tanı anahtarı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In Tokat region Tropinota (Epicometis) hirta (poda) (Coleoptera :Scarabaeidae). which usually causes serious dama ge to blossoms of some fruit trees by eating them, was studi ed. The works deals with its hosts, distributions in Tokat. and damage levels on several host plants, its biology and control by applying some chemicals. The adults of T\_ hirta feed on several parts of blos soms of the following trees :pear. apple, cherry. black cherry, mahal ep cherry. plum and peach, and on that of some herbaceous plants. The damage level of the pest varies in 90- 100% in pear orchards. In order to control the pest, the effective dosages of the following chemicals were obtained : Methly Farathion ClOOcc/lOOlt). Carbaryl (120gr/100 It).The others were not effective. In laboratory, female laid 13 eggs in its oviposit ion period. Tropinota hirta had 5 larva stages. The last instar larva pupates in the chamber which is made from soil. Adults emerged from pupa. They overwinter as adult in this chamber without leaving it. Morphological characters of the adults of T. hirta were studied, and an identif icantion key was done for the adults of related species.