Psödoeksfoliasyon glokomu olan hastalarda oftalmik arter ve karotid arterlerin doppler ultrasonografi bulguları
Doppler ultrasonography findings of carotid and ophtalmic artery in patients with pseudoexfoliation glaucoma
  1. Tez No: 225169
  2. Yazar: BURÇİN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA ÖZSUNAR DAYANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda, sistemik bir hastalık olduğu düşünülen psödoeksfoliasyon sendromu ile birlikte gelişen glokomu olan hastalarda, oftalmik arter ve karotid sistem etkilenmesinin ultrasonografi ile araştırılmasını amaçladık.Gereç ve Yöntemler: Psödoeksfoliasyon glokomu olan 30 hasta ve 22 kontrol olgusunda ultrasonografi ile, AKA'da intima-media ve toplam duvar kalınlıkları; Doppler ultrasonografi ile oftalmik arter, AKA ve İKA'da PSH, EDH ve Rİ değerleri ölçüldü.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında AKA'da intima-media kalınlıklarının, hasta grubunda anlamlı olarak arttığı görüldü. PEG'li hastalarda oftalmik arterde PSH ve diyastol sonu hızlarında anlamlı düşme ile RI değerlerinde anlamlı artış saptandı. AKA'da hasta grubunda diyastol sonu hızlarının azalması ve RI değerlerinin artması, istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. Oftalmik arterde RI için eşik değer 0,71 alındığında, PEG'in radyolojik olarak ayırt edilmesinde, % 72 duyarlılık ve % 90 özgüllük; AKA için RI eşik değeri 0,72 alındığında % 90 duyarlılık ve % 73 özgüllük saptandı.Sonuç: Psödoeksfoliasyon sendromu ile birliktelik gösteren glokom hastalarında AKA'da duvar kalınlığı; oftalmik arter ile AKA' daki akım hızı azalması ve Rİ artışı, PEG'deki sistemik etkilenmeye işaret etmektedir. Tanımlanan eşik RI değerleri, PEG hastalarının klinik tanı ve takibinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the involvement of ophtalmic artery and carotid system in patients with glaucoma associated pseudoexfoliation syndrome by ultrasonography .Material and methods: Intima-media and total wall thickness of common carotid arteries; peak systolic, end diastolic flow values and resistivity indices of ophtalmic, common carotid artery and intimal carotid artery were determinated by Doppler ultrasonography in 30 pseudoexfoliation glaucoma patients and 22 age matched healthy subjects. ROC analyses was performed to define the best cut off values.Results: Intima-media thicknesses of common carotid artery were relatively higher in patients with glaucoma. Decrease peak systolic flow rate, end diastolic velocity and increase of RI values of ophtalmic artery were observed. Statistically significant decrease of end diastolic velocity and increase of RI values in patient group were found for common carotid artery measurements. When a 0.71 cut off value of RI was taken for ophtalmic artery, 72% sensitivity, 90 % spesificity were obtained for distinguishing pseudoexfoliation glaucoma. Similarly, 0.72 cut off value of RI led to 90 % sensitivity and 73 % spesifity for common carotid artery.Conclusion: The results such as wall thickness of common carotid artery, decrease of flow rate and increase of RI for ophtalmic and common carotid artery support the hypothesis of that pseudoexfoliation is a systemic syndrome. Cut off RI values of 0.72 may be useful in the diagnosis and follow up with pseudoexfoliation glaucoma.