Sigara içen ve içmeyen generalize agresif periodontitisli hastalarda mine matriks proteinlerinin biyoaktif cam esaslı ve sığır kaynaklı greft materyaliile kombine kullanımının değerlendirilmesi
Effect of smoking on regenerative periodontal treatment with pro-active glass and bovine porous xenograft in generalized agressive periodontitis patients
- Tez No: 225170
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen generalize agresif periodontitisli (GAP) hastalarınrejeneratif periodontal tedavisinde mine matriks proteinlerinin (EMD), sığır kaynaklı(SKKG) ve cam esaslı (BC) iki farklı greft materyali ile kombine kullanımının klinik veradyografik etkinliği incelendi. Çalışmaya başlangıç periodontal tedavisi tamamlanmış,yaş ortalaması 25±6.28 olan 10 sigara içen 10 sigara içmeyen toplam 20 GAP hastasıdahil edildi. Her hastada EMD+SKKG ve EMD+BC kombinasyonları rastgele üst veyaalt çeneye uygulandı. Her iki tedavi seçeneği için eşit sayıda alt ve üst çene tedaviedildi. Bu çalışma planı ile her iki kombinasyonun da aynı hastada kullanılmasısağlandı. Klinik ve radyografik değerlendirmeler operasyondan önce ve operasyonsonrası 8. ayda yapıldı. Defektin en derin noktasında (DEDN), sigara içen bireylerde,EMD+SKKG ve EMD+BC gruplarında sırasıyla 1.15±0.93 mm ve 1.14±1.17 mm dişetiçekilmesi, 3.09±1.18 mm ve 3.16±0.96 mm, sondalanabilir cep derinliği (SCD)azalması, 1.93±0.64 mm ve 1.86 ±0.72 mm ataşman kazancı, 1.24±0.33 mm ve0.92±0.31 mm klinik kemik kazancı, 0.58±0.31 mm ve 0.59±0.80 mm radyografikkemik kazancı, sigara içmeyen bireylerde, EMD+SKKG ve EMD+BC gruplarındasırasıyla, 1.10±0.64 mm ve 1.14±1.23 mm dişeti çekilmesi, 3.55±1.07 mm ve 3.43±1.30mm SCD azalması, 2.17±0.61 mm ve 2.0±0.69 mm ataşman kazancı , 1.29±0.31 mm ve1.20±0.25 mm klinik kemik kazancı, 0.69±0.37 mm ve 0.60± 0.75 mm radyografikkemik kazancı elde edildi. Çalışmamızda incelenen klinik ve radyografik parametreleraçısından her iki tedavi seçeneğinde de sigara içen ve içmeyen gruplar arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Genel olarak literatürdenfarklılık gösteren bu sonuç EMD ve birlikte kullanılan kombine kemik greftmateryallerinin yara iyileşmesindeki pozitif etkileri ve antimikrobiyal özelliklerinebağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of smoking following regenerativeperiodontal treatment in generalized aggressive periodontitis (GAP) patients with,enamel matrix derivative (EMD) combined with a bovine derived xenograft(SKKG)(EMD+SKKG) or EMD combined with a bioactive glass (BC)(EMD+BC)Twenty GAP patients 10 smokers, 10 non-smokers, mean age of 25±6.28, wereincluded in this study. In each patient, either maxilla or mandible was treated withEMD+SKKG and EMD+BC.