Endojen hiperterminin infant rat modeline oluşturacağı olası serebral hasarın ve değişik tedavi yöntemlerinin hasardaki yerinin araştırılması
Investigation of possible cerebral effects of endogenous hyperthermia and effectiveness of therapeutical agents against this damage in infant rat model
  1. Tez No: 225195
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KABAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hipertermi, beyin dahil tüm vücut sistemleri ve organlar üzerinde patolojik değişikliklere neden olabilmektedir. Bu çalışma; eksojen ve endojen hipertermik serebral hasarı inceleyen çalışmamızın ikinci bölümünü (endojen hipertermik serebral hasar) oluşturmaktadır. İnfant ratlarda lipopolisakkaritin (LPS) indüklediği hiperterminin (41 °C) olası nöronal sonuçları ile bu hasarda pediatri pratiğinde kullanılabilen tedavi yöntemlerinin (hipotermi, parasetamol, deksametazon ve diklofenak) etkileri araştırıldı. Olası nöronal hasar bulguları; serebral korteks, serebellum ve hipotalamustaki sağlam, nekrotik ve apoptotik hücreler ile aynı bölgelerdeki ısı şok proteinleri ( HSP 27 ve HSP 70) araştırılarak değerlendirildi. Tüm gruplarda konvülsiyon (15/36, % 41) ve 41 °C'de konvülsiyon geçiren yavru ratların da beşinde (5/15, %33.3) ölüm oranı belirlendi. Her üç nöral doku dikkate alındığında, elde edilen önemli sonuçlar arasında: Hipertermik hasarın; (i) serebral korteks, serebellum ve hipotalamusta nekrotik ve apoptotik hücre sayısında anlamlı artışlara neden olduğu (p0.05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hyperthermia may cause pathological changes in all systems and organs including the brain. The present study represents the second part (endogenous hyperthermic cerebral damage) of our research which investigates endogenous and exogenous hyperthermic cerebral damage. Our target is to the second part of our study which investigates endogenous and exogenous hyperthermic cerebral damage. We investigated the consequences of lipopolysaccharide (LPS)-induced hyperthermia related neuronal damage and, effects of therapy methods (hypothermia, paracetamol, dexametasone, diclofenac) which used in pediatric practice in infant rats. Possible neural damage was evaluated by examining the healthy, necrotic and apoptotic cells and heat shock proteins (HSP, HSP 27 and HSP 70) in the cerebral cortex, cerebellum and hypothalamus. Convulsions were observed in (15/36, 41%) of the animals, and five of the (5/15, 33 %) convulsion experienced infant rats (at 41 °C) were died. In the three regions of brain hyperthermic damage; ( i ) causes significant increase in cerebral cortex, cerebellum, hypothalamic necrotic and apoptotic cells (p0.05) in all three neuronal areas investigated.