Büyüme faktörü olan çeşitli endojen maddelerin PGE2 ve TXB2 sentezi üzerine etkileri
- Tez No: 2504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. İPEK CİNGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan monosit terinin 5xlO“; hacre /mi kon santrasyonunda 37°G de fo 10 PCS ile, i 5 002 ve /o 95 hava içeren nemli ortamda, 24 saat inkübasyon süresince ürettikleri PGEp ve TXB? miktarı saptandı. Sonra ortama polipeptid büyüme faktörlerinden epidermal büyüme faktörü, fibroblast büyüme faktörü, trombosit türevi büyüme faktörü, insulin ve transfe rin katılarak PGEo ve ^^o miktarındaki değişiklikler saptan dı. Monositler, gönüllü donörlerin vena branehialislerinden alınan kandan Ficoll-Hypoque santrifüj yöntemiyle di£er mono- nükleer hücrelerden ayrıldı. Bu çalışmada cinsiyet gözetilmedi ancak, PGE2 ve TXB^ sentezinde fark olup olmadığını gözlemek için gençlerden ve yaşlılardan alman Kanlar ayrı ayrı çalışıl dı. PGE2 ve TXB”miktarları radioimmunoassay ile tayin edildi.- 72 - Sonuçlar ki-kare testiyle değerlendirildi, Polipeptid büyüme faktörlerinin monositlerden üretilen PGE2 ve ÎXB? sentezini inhibe ettiği aaptandx.
Özet (Çeviri)
S U M H AR'/ In this study, the amount of production of PGE and TXB? from human monocytes at the concentration of 5X10 cells/ml was determined at 37 C in a humidified atmosphere of 95 % air and 5 % CCL, with 10 % PCS for 24 hours incubation. Then the changes on the amounts of PGE? and TXB? production were determined when the polypeptide growth factors (PDGP, EGF, PGP, Insulin and transferrin) were added in to tne medium. The monocytes from the peripheral blood of healty volun teers of either sex were separated from other mononuclear cells by Picoll-Hypaque centrifugation method. The amounts of PGEp and TXBp were calculated by radioimmunoassay. The samples of blood obtained from adults and aged per sons were examined separately to observe the difference on the synthesis of PGE2 and TXBp age-dependent.74 - 2 The results were tested with x test and it was conclu ded that the PGPs have an inhibitor effect on the synthe sis of PGE2 and TXflg.