Polikistik over sendromlu kadınlarda Grelin ve obestatin'in serum ve tükürük düzeylerinin araştırılması
Investigate of serum and saliva ghrelin and obestatin levels in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 225198
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN GÜRATEŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) reprodüktif dönemdeki kadınların %5-10'unda görülür ve sıklıkla hirsutizm, obezite, insülin rezistansı ve dislipidemi ile karekterizedir.Son zamanlarda grelin geni tarafından kodlanan obestatin, desaçil grelin ve açil grelin isimli üç hormon keşfedilmiştir. Bu üç peptid enerji balansı, obezite ve muhtemelen gonadal fonksiyonlar üzerine etki etmektedir.Bu çalışma: (i) PKOS'lu kadınlarda serum ve tükürük açil grelin, desaçil grelin ve obestatin düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre değişiklik gösterip göstermediğini; ve (ii) bu peptidlerle gonadotropinler, androjenler, insülin, insülin rezistansı ve lipid profili arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya 15 PKOS'lu ve 15 sağlıklı kadın dahil edildi. Açil grelin, desaçil grelin ve obestatin'in serum ve tükürük düzeyleri ile gonadotropinler, östradiol, androjenler, 17-hidroksi-progesteron, seks hormonu bağlayıcı globülin, insülin ve lipidlerin serum düzeyleri ölçüldü.PKOS'lu kadınların serum açil grelin düzeyleri (78.66±27.27 pg/ml) kontrol grubundan (72.72±28.25 pg/ml) anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0.05).Sonuç olarak, PKOS'lu kadınlardaki serum açil grelin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuş olup açil grelindeki bu yükselmenin PKOS gelişiminde etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) that is commonly charaterized with hirsutism, obesity, insulin resistance and dyslipidemia and it was seen in around 5-10% of women at reproductive age.Recently three hormes were discovered that encoded by the same gene, as named obestatin, desacylated ghrelin and acylated ghrelin. Those there peptides showed on the effect of energy balance, obesity, and possibly gonadal functions.The present study was therefore designed to find out (i) whether serum and saliva acylated ghrelin, descaylated ghrelin and obestatin levels changes in women with PCOS compared with healthy controls; and (ii) whether there is a relationship among these peptides and the basal levels of gonadotrophins, androgens, insulin, insulin resistance as well as lipid profiles.15 women with PCOS and 15 healty women were enrolled for this study.