Radyoterapi uygulanmış fibroblast kültürlerinde hiperbarik oksijenin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hyperbaric oxygen on radiated fibroblast cultures
- Tez No: 225253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Marine and Underwater Medicine, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser günümüzde hasta sağkalımını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan hastalıklardan biridir. Kanser tedavisinde radyoterapi önde gelen tedavi metodlarındandır ve tedavi sırasında sağlıklı dokular da radyoaktiviteden etkilenmektedir. Radyoterapi sonrası oluşan yan etkilerin tedavisi oldukça güç olabilmektedir. Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi atmosferik basınçtan yüksek basınçlarda aralıklı olarak % 100 oksijen solunması esasına dayanır. HBO tedavisinin yara iyileşmesi ve neovaskülarizasyon üzerindeki etkileri, bu tedavi modalitesinin radyoterapi komplikasyonlarının tedavisinde kullanılması fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu deneysel çalışmanın amacı radyoterapi uygulanan fibroblast kültürlerinde HBO'nun hücre vitalitesi ve fibroblast çoğalma kapasitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir.Çalışmada sağlıklı donörden alınan cilt biyopsisinden elde edilen fibroblast kültürleri 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol (A), HBO (B), radyoterapi (C) ve radyoterapi+HBO (D) gruplarından C ve D grubuna 5 Gy radyoterapi uygulanmış; uygulamadan 18 saat sonra B ve D gruplarına 7 gün süre ile 2.4 ATA basınçta 90 dakika HBO tedavisi uygulanmıştır. Kültürler 1, 3 ve 7. HBO günlerinde hücre vitalitesi ve proliferasyon indeksleri açısından değerlendirilmiş ve Radyoterapi + HBO uygulanan grupta 3. ve 7. günlerde ölçülen hücre vitalitesi ve proliferasyon indeksi parametrelerinin sadece radyoterapi uygulanan gruba göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmanın sonuçları radyoterapi uygulanmış fibroblastlarda HBO'nun olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler HBO tedavisinin radyoterapi sonrası oluşan yan etkilerin tedavisinde kullanılmasını öneren klinik çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Canser is one of the diseases that seriously affect patient survival and quality of life. Radiotherapy is used commonly among canser treatment modalities and healthy tissues might be affected from radioactivity. Treatment of radiotherapy side effects are generally very difficult. Hyperbaric oxygen therapy (HBO) is based on breathing 100 % oxygen intermittantly in above atmospheric pressures. The positive effects of hyperbaric oxygen on neovascularisation and wound healing has rised up the idea of using HBO treatment for radiotherapy side effects. The aim of this study is to evaluate the effects of HBO on fibroblast vitality and cell proliferation capacity in radiated fibroblast cultures.In this study, fibroblasts cultured from skin biopsy of a healthy donor are divided into 4 groups: Control (A), HBO (B), radiotherapy (C), radiotherapy+HBO (D). Groups C and D are radiated with a dose of 5 Gy. 18 hours following radiation, Hyperbaric oxygen is applied on groups B and D with a pressure of 2.4 ATA for 90 minutes for 7 consecutive days. Cultures are evaluated for cell vitality and proliferation index parameters on day 1, 3 and 7. Cell vitality and proliferation index were found to be statistically higher in group D when compared to group C.The results of this study indicates that HBO therapy has positive impacts on radiated fibroblast cultures. This study has similiar findings with the clinical studies that encourage the use of HBO therapy for radiotheraphy side effects.