Adheziv ince barsak tıkanıklıklarının ürovist angiografin ile incelenmesi
  1. Tez No: 225252
  2. Yazar: YAŞAR ÖZDENKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Barsak tıkanmalarının %80 i ince barsak düzeyindedir. Acil servise başvuran akut karın hastalarının da % 20 kadarı ince barsak tıkanıklıkları oluşturur. Bu durumun çoğunluğunu oluşturan brid ileuslar genellikle medikal tedaviyle açılır.Ancak her 5-6 hastadan biri ameliyat olmayı gerektiren tam obstruksiyonla karşı karşıyadır.Erken ameliyat kararı morbidite ve maliyet açısından avantajlıdır. Ameliyata erken karar vermek amacıyla obstruksiyonun komplet hali gösterilmelidir. Bu amaçla ucuz ve kolay uygulanabilir bir işlem olan kontrast madde ile seri pasaj grafileri çekilerek 24 saatte sağ kolona geçişi olmayan hastalara ameliyat kararı verilirken,kontrast maddenin kolona geçtiği hastalarda da oral alımı ve erken taburluğu planladık. Ayrıca hastalarda gereksiz laparotomilerinde önüne geçmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
80 % of bowel obstructions is at small intestine level. Approximately 20% of patients admitted to the emergency department with acute abdomen has small bowel obstruction.Most of the mechanical obstructions caused by intestinal adhesions is resolved by medical treatment. However, 20 % of the patients presents with complete obstruction that requires urgent surgical management. To decide the surgical treatment as soon as possible, it is important to clarify the complete form of intestinal obstruction. In this way, we performed a simple and cost-effective method, serial small bowel passage graphies with contrast medium ingestion; the patients who have no obvious contast media passage to ascending colon are choosen for surgical exploration, otherwise the other patient group with colonic passage are planned to take early enteral feeding and early discharge from the hospital. We also aimed to avoid unnecessary laparotomy in this group of patients.