Acil servise akut göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda, Nötrofil Aktive Peptit2 (NAP2) ve Pentraxin3 (PTX3) düzeylerinin tanıda rolü ve troponin ve CKMB ile karşılaştırılması
Role of Nötrofil Aktive Peptit2 (NAP2) and Pentraxin3 (PTX3) in early detection of AMI in the patient presenting with acute chest pain at an emergency room and its comprasion with troponin and CKMB.
- Tez No: 225255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Acil servislere göğüs ağrısı ile başvuran hastaların %30-50'sini Akut Koroner Sendromlu hastalar oluşturur. Göğüs ağrılı hastanın acil serviste değerlendirilmesi acil hekimleri için hâlâ ciddi bir sorundur. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalara erken dönemde güvenilir biçimde tanı koymamızı sağlayan kardiyak belirteçlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda NAP 2 ve PTX 3 gibi yeni nesil biyomarker düzeylerinin erken tanıda ki rolünü ve troponin ve CKMB'ye üstünlüğünün olup olmadığını araştırmak istedik.Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine Ekim 2007-Aralık 2007 tarihleri arasında, göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ardışık 83 hastada prospektif olarak yapıldı. Göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran ve akut koroner sendrom tanısı alanlar hasta grubu, kalp dışı bir nedene bağlı göğüs ağrısı tanısı alanlar kontrol grubu olarak belirlendi. Hasta grubu da kendi arasında anstabil anjina pectoris, ST elevasyonu olmayan MI ve ST elevasyonu olan MI grubu olarak 3 gruba ayrıldı.Çalışmaya toplam 83 hasta alındı. Bunların 70'i (%83,3) hasta grupta, 13'ü (%16,7) kontrol grupta idi. Çalışmaya alınan 83 hastanın 69'u (%83,1) erkek,14'ü (%16,9) kadın, ortalama yaşı 57,67+12,69 (27-79 yıl) idi. Hasta grubun AKS subtiplerine göre sınıflandırılması yapıldığında; 9'u (%12,9) USAP grubunda, 5'i (%7,1) NSTEMI grubunda ve 56'sı (% 80) STEMI grubunda idi.NAP 2 için cut-off değeri 38.09 ng/ml ve PTX 3 için 0.98 ng/ml olarak belirlendi. AKS'lu hastalarda NAP 2' nin sensitivitesi %98, spesifitesi %40; PTX 3'ün sensitivitesi %98, spesifitesi %100, CK-MB'nin sensitivitesi %97, spesifitesi %78 ve Troponin I' nın sensitivitesi %100, spesifitesi %23 olarak bulundu. 0- 3 saatte başvuran AKS'lu hastalarda NAP 2' nin sensitivitesi %100, spesifitesi %41; PTX 3'ün sensitivitesi %100, spesifitesi %100, CK-MB'nin sensitivitesi %100, spesifitesi %63 ve Troponin I' nın sensitivitesi %100, spesifitesi %15 olarak bulundu. 3-6 saatte başvuran AKS'lu hastalarda NAP 2' nin sensitivitesi %96, spesifitesi %38; PTX 3'ün sensitivitesi %96, spesifitesi %100, CK-MB'nin sensitivitesi %95, spesifitesi %100 ve Troponin I' nın sensitivitesi %100, spesifitesi %33 olarak bulundu.Acil servise göğüs ağrısı ile gelen hastalarda başvuru sürelerinde ki farklılık göz önüne alınmadığında ve kardiyak belirteçlerinin spesivite ile sensitiviteleri birlikte değerlendirildiğinde acil servis hekimine AKS tanısında en faydalı olabilecek belirteç PTX 3 dür. Bunun yanı sıra yeni nesil kardiyak belirteçler arasına girebileceğini düşündüğümüz NAP 2'nin her iki zaman diliminde de AKS için spesivitesini oldukça düşük bulduk.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome is the major group (30-50%) of all chest pain patients admitted to emergency department. It is still a problem for physicians to evaluate ACS in emergency room for early diagnosis in chest pain patients; there is a reliable need for cardiac markers. The aim of the study is comparing NAP2 and PTX3?s cardiac sensitivity and specificity with troponin and CKMB for early diagnosis of ACS.83 patients who are included prospectively into study were admitted to the emergency with chest pain between October and December 2007. Patients with chest pain diagnosed as ACS were determined as patient group and extra cardiac chest pain patients were determined as the control group. Patient group was divided to three subgroups: unstable angina pectoris, non ST elevated MI and ST elevated MI.83 patients were admitted to the study. 70 (%83, 3) were in patient group and 13 were in control group. 69 (%83, 1) of 83 patients were male, 14 (%16, 9) were female, mean age was 57, 67+12, 69 (27-79 years). When we look at the distribution of the patient group to subgroups: 9 (%12, 9) were USAP, 5 (%7, 1) were NSTEMI and 56 (% 80) were in STEMI group.The cut off value was 38.09 ng/ml for NAP2 and 0.98 ng/ml for PTX3. the sensitivity of NAP 2 was %98 and specificity of NAP 2 was %40 ; the sensitivity of PTX 3 was %98 and specificity of PTX3 was %100 ; the sensitivity of CKMB was %97 and specificity of CKMB was %78 ; the sensitivity of troponin I was %100 and specificity of troponin I was %23 in ACS patients . The sensitivity of NAP 2 was %96 and specificity was %38 ; the sensitivity of PTX3 was %96 and specificity was %100; the sensitivity of CKMB was %95 and specificity was %100 ; the sensitivity of troponin I was %100 and specificity was %33 in patients of ACS who were admitted in 3-6 hours period.If the admission times of patients is ignored and the specificity and sensitivity of the cardiac markers are together evaluated; we can state that the most helpful marker for emergency department physician to diagnose ACS is PTX3. In addition to this we can state that the new generation cardiac marker NAP 2`s specificity for ACS is fairly low in each of the 2 time periods.