Seboreik keratozların klinik ve dermoskopik özelliklerinin değerlendirilmesi
Determination of clinical and dermoscopic characteristics of seborrheic keratoses
- Tez No: 225263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada seboreik keratozların klinik ve dermoskopik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya Ocak 2007- Haziran 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran, yaşları 13-93 arasında değişen, vücudunda en az 1 adet seboreik keratozu bulunan 105 hasta alındı.Çalışmaya alınan 105 hastanın %69,5'i erkek, %30,5'i kadındı. SK görülme sıklığı 50 yaş üzerinde %72,4 olarak bulundu. Çalışmaya alınan 105 hastadaki toplam 742 adet seboreik keratozun 338'i (%45,9) sırtta, 191'i (%25,7) yüzde, 132'si (%17,7) gövde ön yüzde, 30'u (%4,0) üst ekstremitede, 28'i (%3,7) alt ekstremitede, 14'ü (%1,8) saçlı deride ve 9'u (%1,2) boyunda yerleşmekteydi. Seboreik keratozların %80,5'i açık kahverengi renkte, %16,5'i koyu kahverengi renkte ve %3'ü siyah renkte idi. Hastalarda tespit edilen seboreik keratozların %90,2'sinin boyutu 1 cm'den küçüktü. Olguların %58,1'inde 1 adet, %15,2'sinde 6 adet ve üzerinde seboreik keratoz tespit edildi. Olguların %28,6'sında lezyonlarda kaşıntı semptomu mevcuttu. Olguların %44,8'inde kronik güneş maruziyeti öyküsü vardı.Dermoskopik olarak incelenen 214 adet seboreik keratoz lezyonunda; komedon benzeri açıklıklar %89,7, milia benzeri kistler %56,5, fissürler %36,9, keskin kenar %20,1, verrüköz yüzey %13,6, güve yeniği sınır %12,1, sosis parmaklar %6,1, hipopigmente alanlar %5,1, parmak izi görünümü %4,2, mavi-beyaz yapı %3,7, psödopigment ağı %3,3, saç tokası kan damarları %1,9 ve mavi-gri leke %1,9 oranlarında görüldü.Çalışmamızın sonuçlarında seboreik keratozların kişilerde görülme olasılığının yaş ile beraber artış gösterdiği, seboreik keratoz lezyonlarının dermoskopik incelemesinde komedon benzeri açıklıklar, milia benzeri kistler, fissürler ve keskin kenar özelliklerinin en sık karşılaşılan dermoskopik özellikler olduğunu gördük. Bu bulgular literatürdeki diğer sonuçlar ile benzerlik göstermekle birlikte daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of clinical and dermoscopic characteristics of seborrheic keratoses was aimed.A total of 105 patients who applied to the Department of Dermatology, Medical Research Hospital, Dicle University between January 2007- June 2008, whose ages varied between 13 and 93 years, and who had at least one seborrheic keratose (SK) in his or her body, were included into the study.Of 105 patients in the study, 69,5% were male and 30,5% female. The frequency of SK was found to be 72,4% in over 50 years old. Of the total 742 SK in 105 patients, 338 (45,9%)were localized on back, 191 (25,7%) on face, 132 (17,7%) on the front part of the body, 30 (4,0%) on upper extremities, 28 (3,7%) on lower extremities, 14 (1,8%) on scalp and 9 (1,2%) on neck. Of these seborrheic keratoses detected in our patients, the size of 90,2% was less than 1 cm. One SK was determined in 58,1% of the cases, 6 and more SK in 15,2%. Seborrheic keratoses were itching in 28,6%. In addition, there was sun exposure history in 44,8%.In 214 seborrheic keratose lesions examined dermoscopically, comedolike openings was seen at a rate of 89,7%, milialike cysts as 56,5%, fissures as 36,9%, sharp demarcation as 20,1%, verrucose surface as 13,6%, moth-eaten border as 12,1%, fat fingers as 6,1%, hypopigmented sites as 5,1%, fingerprinting as 4,2%, blue-whitish veil as 3,7%, pseudopigment network as 3,3%, hairpin blood vessels as 1,9% and blue-gray blotches as 1,9%.In conclusion, it was determined that the prevalence of seborrheic keratoses in individuals increases with age. In dermoscopic examinatin of seborrheic keratoses that the most commonly encountered characteristic of seborrheic keratose lesions were comedolike openings, milialike cysts, fissures and sharp demarcation. Although these findings were similar to those in literature, more extensive studies are required to be carried out.