Pitriyazis Versikolor'un epidemiyolojik incelenmesi
Epidemiology of pityriasis versicolor
- Tez No: 33093
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Pitrlyazis Versikolor, tüm dünyada görülebilen, kronik, benin, nüks gösteren derinin yüzeye! bir mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyonun etkeni olan Malassezia Furfur, derinin normal florasının dimorfik lipofilik ve saprofitik bir üyesidir. Hastalığın gelişmesi için hastaya bağlı ve çevre sel birçok predispozan faktör söz konusudur. Hastalığın etyopatogenezini inceleyen bir çok yabancı araştırma yapılmış iken, yurdumuzda yapılan bu çalışmaların sayısı çok azdır. Biz hastalığın etyopatogenezinde rol alan kişisel ve çevresel faktör lerin önemini araştırmak amacıyla hastanemize Mayıs 1994 11e Şubat 1995 tarihleri arasında başvuran Pitriyazls Versikolor olgularını inceledik. Araştırmamızın sonucunda, kliniğimize başvuran hastaların % 1,49'unun Pitriyazis Versikolor olgusu olduğunu tesbit ettik. Hastalık en fazla 20-49 yaşları arasında görülmekte olup, hastalık için ailevi bir yatkınlık söz konusudur. Hastalığın süresi ile yaygınlığı arasında paralellik gözlenmiş tir. Hiperhidroz ve seboreik bünyenin hastalığın gelişmesinde önemli rol oynadığı görülmüştür. Lezyonları yaygın olanlar, nüksü olanlar ve predis pozan bir faktöre sahip olan olgulara oral antifungal tedavi vermek uygundur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pityriasis Versicolor is a chronic, benign and recurrent superficial fungal infection seen world vide. Malassezia Furfur which is the caustive agent of this infection is a dimorphic, lipophilic and saprophytic member of the normal flora. Several environmental and personal factors play role in the pathogenesis of this d i ease. These factors have been Investigated in several studies. In order to understand the role of these factors we studied Pityriasis Versicolor patients who applied to our clinic from May 1994 to February 1995. As a result, 1,49% of our total patients were diagnosed as Pityriasis Versicolor. The disease was seen mostly between the ages of 20-49 and had a familial preponderence. There was positive correlation between time and spreading of the lesions. Seborrehic skin and hyperhydrosis played role as predisposing factors. Patients who had diffuse lesions, recurrence or a predisposing factor were given oral antifungal treatment.