Homosisteinin indüklediği oksidatif stres üzerinde quercetinin koruyucu rolü
Protective effect of quercetin on homocysteine induced oxidative stress
- Tez No: 225307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Metiyonin metabolizmasından meydana gelen bir ara ürün olan homosisteinin çeşitli nedenlerden dolayı plazma düzeylerinin yükselmesiyle hiperhomosisteinemi meydana gelir. Hiperhomosisteineminin indüklediği oksidatif stres sonucu lipid peroksidasyonu ve membran hasarının gelişmesine yol açan reaktif oksijen türleri (ROS) meydana gelir. İnsan vücudunda ROS'un toksik etkilerini azaltan antioksidan savunma mekanizması ve bu hasarı onaran antioksidanlar mevcuttur. Çeşitli bitkiler tarafından üretilen flavonoidler biyolojik membranları serbest radikallerin indüklediği oksidatif hasara karşı korurlar.Bu çalışmanın amacı ratlarda hiperhomosisteineminin indüklediği oksidatif hasara karşı quercetin tedavisinin koruyucu bir rolünün olup olmadığını değerlendirmektir.Bu amaçla, 32 adet Sprague-Dawley yetişkin erkek rat 4 gruba ayrıldı. 1 Kontrol grubu (K); İntraperitonal olarak serum fizyolojik (SF) verildi (1,5 ml/gün). 2. Quercetin grubu (Q); Quercetin (50 mg/kg/gün) ve SF (0,25 ml/gün) verildi. 3. Homosistein grubu (Hcy); İntraperitonal olarak %1 (v/v)'lik homosistein (1 mg/kg/gün) ve SF (1,25 ml/gün) verildi. 4. Quercetin+Homosistein grubu (Q+Hcy); Homosistein (1 mg/kg) verilmeden 1 saat önce quercetin (50 mg/kg) verildi. Quercetin % 1 gr olarak SF ile hazırlandı.Çalışmada, oksidatif stresin göstergesi olan plazma malondialdehit (MDA), plazma karbonil ve antioksidan kapasitenin göstergesi olarak eritrosit glutatyon (GSH), plazma sülfhidril (SH) gruplarının düzeyleri ve eritrosit katalaz (CAT) ile eritrosit süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri tayini yapıldı. Çalışma sonucunda, quercetin grubunda eritrosit CAT düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede artmış olduğu tespit edildi. Homosistein grubunda ise plazma MDA ve karbonil düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı ve eritrosit GSH, eritrosit SOD ve plazma -SH düzeylerinin anlamlı derecede azaldığı tespit edildi. Quercetin + Homosistein grubunda ise Homosistein grubu ile karşılaştırıldığında eritrosit GSH ile eritrosit CAT düzeylerinin anlamlı derecede yükseldiği ve plazma MDA düzeylerinin anlamlı derecede azaldığı tespit edildi.Sonuç olarak, quercetinin eritrosit GSH düzeylerini ve eritrosit CAT aktivitesini artırıp plazma MDA düzeylerini azaltarak homosisteinin indüklediği oksidatif stres üzerine olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperhomocysteinemia takes place, due to increase in plasma level of homocysteine derived from the metabolism of methionine. Due to hyperhomocysteinemia-induced oxidative stress, reactive oxygen species which initiate lipid peroxidation and membrane demolitions occur. In human body, there are antioxidant defence system which might potentiate the toxic effects of reactive oxygen species and antioxidants repairing injures. Flavonoids which are produced by various plants can protect biological membranes against free radical-induced oxidative damageThe aim of present study is to evaluate whether the quercetin treatment could have a protective effect against oxidative stress-induced by hyperhomocysteinemia in rats or not.For this purpose, thirty two male Sprague-Dawley rats(adult) were divided four groups: 1. Control group (C); received saline, as intraperitonal (1,5 ml/day). 2. Quercetin group (Q); received quercetin (50 mg/kg/day) as intraperitonal and saline (0,25 ml/day). 3. Homocysteine group (Hcy); received homocysteine (1 mg/kg/day) and saline (1,25 ml/day). 4. Quercetin + Homocysteine group (Q+Hcy); Quercetin (50 mg/kg/day) was introduced 1 h before Hcy administration (1 mg/kg). Quercetin (1 g) was suspened in 100 ml of salinePlasma malondialdehide (MDA), plasma carbonyl, erythrocyte glutation (GSH), plasma sulfhydril (SH), erythrocyte catalaz and erythrocyte superoxide dismutase (SOD) activities were determined. Results revealed that in quercetin group erythrocyte CAT levels was found as significantly higher than control group. However, plasma MDA level significantly decreased. In homocysteine group, plasma MDA and carbonil levels significantly increased and erythrocyte GSH and erythrocyte SOD levels significantly decreased than control group.In quercetin +homocysteine group, if compered to homocysteine group, erythrocyte GSH and erythrocyte CAT levels significantly increased and plasma MDA leves significantly decreased.Results as signed that by decreasing MDA level, increasing GSH level and erythrocyte CAT activity quercetin makes positive effects on oxidative stress induced by homocysteine.