Otopside alınan beyin örneklerinde cıva ve kurşun düzeylerinin belirlenmesi
Determination of mercury and lead levels in autopsy brain tissue samples
- Tez No: 225381
- Danışmanlar: PROF. DR. TULİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, otopsi olgularından alınan beyin doku örneklerinde cıva ve kurşun düzeylerinin belirlenmesi ve bilimsel literatüre metallerin risk faktörü olarak rolü ile ilgili katkıda bulunulması ve ülkemizde yaşayan bireylerin kronik metal toksisitesi açısından risk altında olup olmadıklarının belirlenmesidir.Beyin örnekleri, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığına 2007 ?2008 yıllarında gelmiş olan erişkin (18 yaş üstü), 125 ölüm vakasında, beynin sağ serebral hemisferinden (Garcia ve ark. 2001) paslanmaz çelik bıçaklarla kesilerek alınmıştır. Otopsi beyin dokusu örneklerinde cıva ve kurşun seviyeleri belirlenmiştir. Örneklerdeki cıva seviyesini belirlemek için soğuk buhar yöntemli Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi, kurşun seviyesini belirlemek için grafit fırın teknikli Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi kullanılmıştır.Otopsi beyin dokusu örneklerinde bulunan ortalama cıva düzeyi 203,57±50,96 ppb olarak, ortalama kurşun seviyesi 76,67±7,15 ppb olarak bulunmuştur.Otopsi beyin dokusu örnekleri, yaş, yerleşim yeri, meslek, sigara kullanımı ve beden kitle indeksine göre sınıflandırılmış ve elde edilen cıva ve kurşun verilerinin bu sınıflandırmaya göre istatiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mercury and lead levels in autopsy brain tissue samples and to contribute to scientific literature regarding the role of metals as a risk factor and also to state whether Turkish population is under risk with regard to chronic metal toxicity.Brain samples were taken with stainless lancet from the right cerebral hemisphere of brain (Garcia et al. 2001) from 125 adults (over 18 years old) autopsy cases in the Counsil of Forensic Medicine between 2007 ? 2008. Mercury and lead levels were determined in autopsy samples. In order to determine the mercury level Cold Vapor Atomic Absorption Spectroscopy was used while Graphite Furnace Atomic Spectrometry was used for lead level determination.Average mercury level was found to be 151,76±124,58 ppb and average lead level was found to be 76,67±35,78 ppb.Autopsy brain tissue samples were classified according to age, residence, occupation, smoking habit, and body mass index and statistical evaluation was made according to this classification.