Kalınlığı değişken silindirik kabukta dairesel delik problemi
  1. Tez No: 2254
  2. Yazar: RAGIP ERDÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SACİT TAMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1972
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada, basık ince kabuk teorisi kullanılarak, ka lınlığı ekseni boyunca lineer olarak değişen sonlu silindirik bir kabukta dairesel delik bulunması haline ait gerilme dağı - lamları incelenmiştir. Birinci bölümde basık ince kabuk teorisine göre silindi rik kabuğa ait genel denklemler, kalınlık değişimini de göz ö nüne alarak çıkartılmıştır. Neticede kabuk denklemleri radyal yerdeğiştirme ve gerilme fonksiyonları cinsinden yazılan iki ana denkleme indirgenmiştir. îkinci bölümde dairesel delik problemi incelenmiştir. Bu problemin çözümü için iki parametreli bir singüler pertürbas yon tekniği uygulanmıştır. Üçüncü bölümde sayısal bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY m the present work, the stress distribution in finite cylindrical shell under hydrostatic pressure are discussed. The considered shell has a circular hole and its thickness varies linearly along its axis. In the first chapter, the theory of the shallow cylind rical shells under hydrostatic pressure is derived and finally the equations of equlibrium are reduced to two funda mental equations depending on radial displacement and a stress function only. In the second chapter the case of the linearly varying cylindrical shell with a circuler hole is considered and the solution is obtained by a singular two parameter perturbations technique. In the third chapter, the numerical applications are exerted.