Bir motorlu araç üretim fabrikasında masa başı çalışanların kas-iskelet sistemi yakınmalarının ergonomik ve diğer bazı etmenlerle ilişkisi
The relation of the musculoskeletal system complaints of the whitecollar workers in a vehicle production factory with ergonomic and some other factors
- Tez No: 225405
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKDUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada MAN Türkiye Otomotiv Anonim Şirketi'nin Esenboğa üretim tesislerindeki masa başı çalışanlarında kas iskelet sistemine ait yakınmaların prevelansı ve bu yakınmaların çeşitli bağımsız değişkenlerle ilişkisine bakılmıştır. Çalışmada; el bileği, dirsek, omuz ve diz eklemi ağrıları ile eklem ağrısı dışındaki yakınmaların, yaş, cinsiyet, çalışma süresi, uygunsuz postürde çalışma, yetersiz dinlenme süresi ve sıklığı ile çalışma ortamına ait bileşenlerle ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır.Masa başı çalışanlarda sık karşılaşılan kas iskelet sistemi sorunlarının en sık nedenleri uzun saatler boyunca masa başında oturarak statik pozisyonda çalışmak, kötü postür, tekrarlayan hareketler ve ergonomik yetersizliklerdir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında kas iskelet sistemine ait yakınmaların çalışma ortamı kadar yaş, cinsiyet gibi kişisel faktörler, çalışma süresi, günlük masa başında geçirilen süre, dinlenme sıklığı ve süresi, dinlenme sırasındaki pozisyon ve başın duruş pozisyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the prevalence of the musculoskeletal system disorders of the white collar workers of the MAN automotive anonymous company production foundation, Esenboğa, Turkey were assessed, and the relation of the complaints with different independent variables were examined. In this study; the complaints that including wrist, elbow, shoulder, knee and other complaints apart from joint paints and there relation with age, gender, the durations of the working hours, wrong postures, insufficient rest periods and there incapable frequency and the components of the working environment were assessed.The most common causes of the musculoskeletal system problems in the whitecollar workers were sitting and working in a stable position for hours, inappropriate posture, repeating the same movements and ergonomic insufficient. In the light of the findings of this study, it can be claimed that musculoskeletal systems complaints could be related to working environment as well as individual factors such as age, gender, shift, duration of daily sitting time, frequency and duration of resting times, position while resting and head position.