Üç farklı kök kanal dolgu patının akıcılıkları,film kalınlıkları ve yapay lateral kanalları doldurma etkinlikleri ile ilgili bir araştırma
An investigation on three different root canal sealers flow,film thickness and obturation efficiacy of simulated lateral canals
- Tez No: 225434
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DALAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızda epoksi rezin içerikli AH Plus, dual-cure rezin içerikli Real Seal ve kalsiyum hidroksit içerikli Apexit Plus patlarının akıcılık ve film kalınlıkları özellikleri ile yapay lateral kanalları doldurma etkinlikleri arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır.Araştırmamızda, 50 adet çekilmiş, daimi üst orta keser diş kullanıldı. Kök kanalları prepare edildikten sonra, köklerin mesial ve distal yüzlerinde koronal, orta ve apikal üçlüde olmak üzere toplam altı adet yapay lateral kanal açıldı. 50 adet diş rasgele 15'erli 3 gruba ayrıldı. 5 diş negatif kontrol grubu amacıyla kullanıldı. Kök kanalları, 1. grupta, AH Plus, 2. grupta, RealSeal, 3. grupta Apexit Plus patı, güta-perka ve lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu. Kontrol grubunda, kök kanalları pat kullanılmaksızın sadece güta-perka ve lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu. Daha sonra her bir örneğin bukko-lingual yönde radyografileri alındı ve üç gözlemci tarafından koronal, orta ve apikal üçlüdeki tam dolu, kısmen dolu ve boş yapay lateral kanal dolguları sayıldı. AH Plus, RealSeal ve Apexit Plus patlarının akıcılıkları ve film kalınlıkları ISO (6876:2001) test yöntemleri kullanılarak saptandı. Bu işlemler her bir kök kanal dolgu patı için birbiri ardına aynı şartlarda beş kez tekrarlandı ve ortalamaları alınarak akıcılık (mm) ve film kalınlığı (µm) değeri olarak kaydedildi. Tüm deneylerde elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgularımıza göre negatif kontrol grubunda tüm yapay lateral kanalların boş olduğu gözlendi. Tüm bölgelerde boş olarak değerlendirilen yapay lateral kanal sayısı en fazla sayıda sırası ile kökün apikal üçlüsü (26, %9,6), koronal üçlüsü (20, %7,4) ve orta üçlüsü (16, %5,9)' nde gözlendi. Üç farklı bölgede; tam dolu, kısmen dolu ve boş yapay lateral kanal sayısı açısından gözlenen farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Bölge göz önünde bulundurulmaksızın çalışmamızda kullandığımız kök kanal dolgu patlarının yapay lateral kanal penetrasyonları karşılaştırıldığında, boş yapay lateral kanal sayısı en fazla sayıda sırası ile RealSeal (28, %10,4), Apexit Plus (24, %8,9) ve AH Plus (10, %37) pat grubunda gözlendi. Kullandığımız üç farklı kök kanal dolgu patı grubu arasında tam dolu, kısmen dolu ve boş yapay lateral kanal sayısı açısından gözlenen farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Kök kanal dolgu patlarının film kalınlığı değeri µm olarak en düşük sırası ile Apexit Plus (3), AH Plus (22) ve RealSeal (24,20) patıdır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the relationship between flow and film thickness characteristics and efficiency to fill the simulated lateral canals of epoxy resin based AH Plus, dual-cured resin based Real Seal, and calcium hydroxide based Apexit Plus sealers.50 human extracted permanent maxillary central incisors were used in this study. After the preparation of root canals a total of six simulated lateral canals at coronal, middle and apical thirds on the medial and distal surfaces of the roots were drilled. 50 teeth were randomly divided into three groups. Five teeth served as a negative control group. Root canals were obturated with AH Plus in group 1, RealSeal in group 2, and Apexit Plus selaers in group 3 with gutta-percha and lateral condensation technique. In the control group root canals were obturated gutta-percha and lateral condensation technique without using sealer. After the obturation bucco-lingual x-rays were taken all the samples and totally sealed, partially sealed and unsealed root seals in coronal, middle, and apical thirds were counted by three observers. The flow and film thicknesses of AH Plus, RealSeal, and Apexit Plus sealers were determined according to ISO (6876:2001) test procedures. These procedures were repeated five times for every root canal seal under constant circumstances and mean values were recorded as flow (mm), and film thickness (µm). Data gathered from all the experiments were statistically analyzed.We observed that all the simulated lateral canals were empty in the negative control group. For all regions number of unsealed simulated lateral canals were respectively apical third (26, 9,6%), coronal third (20, 7,4%), and middle third (16, 5,9%). There were no statistically significant difference in three regions between totally sealed, partially sealed, and unsealed simulated lateral canal count (p>0,05). When we compared the simulated lateral canal penetration of canal sealer regardless of regions, unsealed simulated lateral canal count were respectively RealSeal (28, 10,4%), Apexit Plus (24, 8,9%) and AH Plus (10, 37%) and the difference was statistically significant between the groups (p0,05). Root canal selaers lowest film thickness values in micrometers were respectively in Apexit Plus (3), AH Plus (22) and RealSeal (24,20) groups.