Mukoadezif polimerlerle antifungal etkili vajinal tablet formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of antifungal vaginal tablet formulations based on mucoadhesive polymers
  1. Tez No: 225433
  2. Yazar: ASLIHAN HİLAL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı uygun şişme özelliği gösteren ve vajinal mukozada uzatılmış etki sağlayacak süre kalabilen, vajinal mantar enfeksiyonlarının lokal tedavisi için mukoadezif mikonazol nitrat tablet formülasyonları hazırlamaktırBu amaca yönelik olarak, farklı oranlarda poliakrilik asit polimerleri ve selüloz türevi içeren 100 mg mikonazol nitrat tabletleri, Karbopol 974P ve PCP ile HPMC kullanılarak hazırlanmıştır. Tabletlerin vajinal mukoadezyonu TA-XT Plus texture analyser cihazıyla ölçülerek bulunmuşturElde edilen verilere göre, vajinal mukoza üzerinde en yüksek mukoadezyon değeri FB1 kodlu, PCP'nin mukoadezif polimer olarak tek başına kullanıldığı formülasyonla elde edilmiştir. PCP içeren tabletlerin adezyonu, polimer karışımındaki HPMC oranının artışına bağlı olarak azalmıştır (p 0.05).Tablet formülasyonlarından etkin madde salım hızının HPMC miktarı ile değiştiği bulunmuştur. HPMC miktarındaki artış etkin madde salım hızının azalmasına neden olmuştur. Bu sonuç HPMC' nin jel oluşturucu ve viskozluk artırıcı özelliğine bağlanabilir.Etkin madde salım hızları farklı kinetik modellere göre değerlendirilmiştir. En yüksek r2 değerleri, sıfır derece kinetikle elde edilmiştir. Bu sonuçlar Korsmeyer-Peppas eşitliğinden elde edilen n değerleriyle de uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare miconazole nitrate mucoadhesive tablet formulations that possess appropriate swelling properties, stay on the vaginal mucosa for adequate time to provide prolonged drug release for the local treatment of vaginal fungal infections.In respect to the aim of the study, 100 mg miconazole nitrate tablets including different ratios of polyacrylic acid polymers such as carbopol 974 (C974P), policarbophil (PCP) and hydroxypropyl methylcellulose Methocel (K15M) were prepared. The ex vivo vaginal mucoadhesion of the prepared formulations was investigated measuring the adhesiveness of the tablets by TA-XT Plus texture analyser.Based on the obtained data, the highest mucoadhesion on the (cow) vaginal mucosa was obtained from tablet formulation (FB1) containing PCP alone as mucoadhesive polymer. The adhesion of the tablets containing PCP decreased significantly depending on the increasing ratio of HPMC in polymer mixture (p < 0.05). On the other hand, the increase in HPMC ratio in the polymer mixture increased the mucoadhesion of the tablets containing C974P however it was not significant statistically (p > 0.05).The drug release rates from the tablet formulations were found to be influenced with the amount of HPMC. The increase in the amount of HPMC resulted with a decrease in the release rate of drug. This result could be attributed to the gel forming and viscosity increasing property of HPMCThe drug release rates were evaluated for different kinetic models. The highest r2 results were obtained from zero order kinetic and these result were correlated with the n results of the Korsmeyer-Peppas equation.