İdiopatik detrüsör aşırı aktivitesi olan hastalarda farklı tedavi modalitelerinin karşılaştırılması: fizik tedavi ve rehabilitasyon, medikal tedavi.
Comparison of different treatment modalities in patients with idiopathic detrusor overactivity: physical therapy and rehabilitation, medical treatment.
- Tez No: 225588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma idiopatik detrüsör aşırı aktivitesi olan hastalarda farklı tedavi yaklaşımlarının etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmak için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya toplam 45 hasta katılmıştır ve hastalar rasgele 3 gruba ayrılmışlardır. Birinci grupta yalnızca medikal tedavi (MT), ikinci grupta yalnızca fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR), üçüncü grupta ise MT, FTR ile birlikte (MT+FTR) 2 ay süresince uygulanmıştır. MT grubunda, oral olarak günde 3 kez 15 mg trospium klorür uygulanmıştır. FTR programı enterferansiyel akım terapisi, mesane eğitimi ve pelvik taban egzersizlerinden oluşuyordu. Hasta değerlendirmesinde; ürodinamik değerlendirme, frekans-hacim çizelgesi, 1-saatlik ped testi, pelvik taban EMG biofeedback, görsel analog skalası (GAS) ve yaşam kalitesi anketi (YKA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate and to compare the effectiveness of different treatment approaches in patients with idiopathic detrusor overactivity. A total of 45 patients were participated in this study and they were randomly divided into three groups. In the first group only medical treatment (MT), in the second group only physical therapy and rehabilitation (PTR), and in the third group MT were performed with PTR (MT+PTR) for 2 months. In the MT group trospium chloride was administered via oral tablets of 15 mg three times daily. PTR program was consisting of interferential current therapy, bladder training and pelvic floor exercises. Urodynamic investigation, frequency-volume chart, one-hour pad test, pelvic floor EMG biofeeback, visual analog scale (VAS) and quality of life questionnaire (QOL) were used for the patient evaluation.