Değişik yaş gruplarında hipoglisemi insidansının araştırılması
An investigation on hypoglycemia incidence in different age groups
  1. Tez No: 3076
  2. Yazar: ERTUĞRUL YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAY YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 39 - VI, ÖZET De-ğişik Yaş Gruplarında Hipoglisemi însidsnsır.ıa Araştırılması Fakültemiz elemanları ve öğrencileri içinden açlık kan şekeri soraal sınırlar içinde olan 20 olgu seçilerek 5 saatlik oral glukcz tolerans testine (OGTT) tabi tutul du. Gece açlığından sonra ve 100 g/250 mi glukoz içiril- dikten sonra 1/2, i, r 2.., 3.? 4., 5, r saatlerde glukoz oksidaz metodu ile kan glukoz tayinleri yapıldı, OGTT sonuçları ve olguların semptomları incelen diğinde 20 olgudan 7 ' sinin normal r bir olgunun açlık hi poglisemi si j 12 olgunun reaktif hipoglisemisi gösterdiği saptandı. Reaktif hipoglisemi gösteren 12 olgunun 3 ' ü alimanter hipoglisemi;, 5' i idiopatik hipoglisemi, 4!ü ise erken diabetes mellitus (BM) ile ilgili hipoglisemi oldu ğu gözlendi. Bu çal ^mamızda reaktif hipoglisemi insidansının yüksek bulunması nedeniyle olgu adedinin arttırılması ve OGTT sonuçlarına göre hipoglisemi teşhisi koyarken dikkat li davran ılma s ı gerektiği sonucuna varıldı. OGTT sonuçları yaşa göre incelendiğinde hipogli semi durumunun yaşla ilgili olarak ortaya çıkmadığı, ay rıca ileri yaşta ailede diabet olan kişilerde hipoglisemi- 40 - durumunun ortaya çıkışının yaşla ilgili olmadığı görül dü. 15-25 yaş grubunda %54 « 26-45 yaş grubunda ise %7S hipoglisemi durumu tesbit edildi. 20 olgunun 9 : unda açlıkta serum kreatin kinaz akti' vitesine bakıldı- Glukoz konsantrasyonu ve kreatin kinaz aktivitesi arasında bir korelasyon olmadığı görüldü. İstanbul Biabet Cemiyetinden alınan ve normal aç lık kan şekeri olan 104 olgunun yaş gruplarına ve ailevi DM olup olmamalarına göre yapılan, 3 saatlik OGTT sonuç ları taramasında anlamlı bir farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
- 41 - VII, SUMMARY An Investigation on Hypoglycemia Incidence in Different Age Groups, Five hour oral glucose tolerans tests (GGTT) were performed on 20 cases which were chosen from the Faculty members and students having normal fasting gluw cose levels» After an overnight starvation and after 1/2 ? I, 2, 3, 4, 5 hours from the adsirris trat ion of 100 g/250 mi glucose j the blood glucose levels were performed with glucose oxidase aethod. Cut of 20 cases, 7 had normal OGTT profiles. 12 cases were found to have reactive hypoglycemia. One case had fasting hypoglycemia. Between the reactive hypoglycemia cases 3 showed alimentary hypoglycemia and 4 showed hypoglycemia related to early diabetes meiiitus (DM). Due to the high incidence of reactive hypoglycemia in our results, it is concluded that number of cases must be increased and high precaution must be taken in the diagnosis of hypoglycemia depending on OGTT results. When the OGTT results were analyzed according to age groups, no singificant difference was observed both in normal and in the familial DM cases.- 4: The hypoglycemia incidence was 54%?in the group between 15-25 ages r 78% in that of 26-45 ages. Serum creatine kinase activities were also determined in 9 cases. Ho correlation could be found between the plasea glucose concentrations and the creatine kinase activities, A survey of the three hour OGTT results' was done on the 104 cases obtained frosj Istanbul Diabetic Society having normal fasting blood glucose levels. There was also no significant difference of the OGTT results between the age