Patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda kinezyoteyp uygulamasının tedavi etkinliğinin incelenmesi
Assesment of effectiveness of kinesiotape application in patients with patellafemoral pain syndrome
- Tez No: 225598
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda egzersiz programına ek olarak kinezyoteyp uygulamasının tedavi etkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan 31 olgu rastgele iki gruba ayrılmıştır. Bir grup hasta (n=15), ev programı olarak gösterilen kuvvetlendirme ve germe egzersizleriyle, diğer grup (n=16) ise ev programının yanı sıra diz çevresine uygulanan kinezyoteyp ile 6 hafta süresince takip edilmiştir. Haftada bir kez tüm hastaların ev programı kontrol edilerek, programa hastanın uygunluğuna göre yeni egzersizler eklenirken, kinezyoteyp grubundaki hastaların bantları fizyoterapist tarafından yenilenmiştir. Olguların fiziksel özellikleri, meslekleri ve ağrı süreleri, M. Hamstring kısalığı, Iliotibial bant ve M. Tensor fascia latae esnekliği, patellanın medio-lateral pozisyonu, ve Q açısı değerleri ölçülerek kaydedilmiştir. Ayrıca patellar tilt testi ile patellanın hareketliliği değerlendirilirken, Kujala performans skalası ile olguların performans analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effectiveness of kinesiotape together with exercise programme on patients with patellofemoral pain syndrome. 16 out of 31 patients received strenghtening and stretching exercises given as home programme and rest of them were attended with kinesiotape, applied around the knee besides home programme. Home programme of all patients were checked once a week, new exercises are added according to patients necessity are tapes of kinesiotape group are changed by physiotherapist. 31 volunteers who recieved the theraphy were divided into two groups randomizely. Physical characteristics, jobs, pain duration, M.Hamstring tension, iliotibial bant - M.Tensor fascia latae length, medio-lateral location of patella and Q angle of 31 volunteer subjects were measured and recorded. They were also assessed by patellar mobility by patellar tilt test and performance analysis by Kujala Test. Furthermore, while patellar mobility was being assesed by patellar tilt test, subjects? performance analysis was performed by Kujala Performance Scale.