Tibia cisim kırıklarının tedavisinde kliniğimizce uygulanan tedavi metodlarının karşılaştırılması
- Tez No: 22560
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KORKUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
10.OZET Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ibn-i Sina hastanesine Ocak 1987 ile Ocak 1992 tarihleri arasında müracaat etmiş ve film arşivinde kaza sonrası kırık tipinin anlaşılabileceği yeterli filmi olan 161 hastanın 173 tibia kırığı tedavi metoduna göre iyileşme süreleri ve komplikasyonları değerlendirmek üzere kontrole çağrıldı. Kontrole gelen 72 hastanın ortalama takip süresi 30.07 ay idi. Hastalardan ampute olan ve eks olan iki hasta çalışmaya alınmadı. Ortalama iyileşme süresi konservatif tedavi edilenlerde 34.9 hafta, ekstemal fıksatör ile 41.7 hafta, plaklanarak uygulanan cerrahi tedavide ise 50.9 hafta olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
1.1.ABSTRACT 161 patients with 173 fractured tibia's who had sufficient x-rays to evaluate the fracture type that were treated in Ankara University Medical Faculty, İbn-i Sina Hospital, Department of Orthopaedic Surgery and Traumatology between January 1987 and January 1992 were called on for follow-up examination to evaluate the results and probable complications. One patient had an amputation, and one patient died. 89 patients were lost to follow-up. The average time for the last follow-up examination was 30.07 months. The average time required for complete fracture healing was 34.9 weeks in the conservatively treated group, 41.7 weeks in the external fixator and 50.9 weeks in the operatively treated group (plate fixation).