Tibia cisim kırıklarının kilitli intramedüller çivilerle tedavisi
Treatment of tibial shaft fractures with locked intramedullary nailing
  1. Tez No: 58630
  2. Yazar: BEKİR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK BALKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan reamerize kilitli intramedüller çivilerin anstabil tibia cisim kırıklarının tedavisindeki yeri araştırılmıştır. Aralık 1994-Martl997 yıllan arasında Erciyes Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Kliniğinde 40 hastanın 40 tibia cisim kırığına reamerize kilitli intramedüller çivileme operasyonu uygulandı. Hastalar en kısa 6 ay, en uzam 26 ay olmak üzere ortalama 14 ay takip edildiler. Hastaların 29'unda kapalı, 11 inde GustiloTip I açık kırık mevcuttu. Kırık etyolojisi 28 hastada trafik kazası, 8 vakada düşme, 3 vakada iş kazası ve 1 vakada ise sportif yaralanmaydı. Kontrol grubu olarak daha önce plaklanan vakalar retrospektif olarak taranarak sonuçlar karşılaştırıldı. Kilitli çiviler üe intramedüller fiksasyon yapılan hastalarımızda, operasyon sonrası immobilize edilmeyip rehabilitasyona hemen başlanarak diz ve ayak bileği Fonksiyonları hızla yeniden kazandırıldı.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this paper, the role of the locked intramedullary nailing with reaming in the treatment of unstable tibial shaft fractures, which has been widely used all over the world recently, has been evaluated. Between December 1994 and March 1997, we treated forty tibial shafts fractures of forty patients using locked intramedullary nailing with reaming in the Department of Orthopedics and Traumatology of Medical Faculty of Erciyes University. The average follow- up periods of patients were 14 (6-26) months. Twenty-nine fractures were closed and eleven fractures were grade I open according to Gustilo classification. The causes of fractures were traffic accident in twenty eight of patients, falling down in eight, labour accident in three and sport injury in one. Cases that were fixed with plate in our hospital previously were searched retrospectively as a control group and the results were compared. In our patients that were fixed with locked intramedullary nails because of without immobilization, rehabilitation has been begun just after operation, and knee and ankle functions were regained rapidly.