Toplu beslenme hizmeti verilen kurumlarda mutfak planının incelenmesi ve mutfak planının iş akışına etkisi üzerine bir araştırma
A research about analysing kitchen plans of facilities that give food service and effects of kitchen planning on workflow
- Tez No: 225614
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma İstanbul ilinde toplu beslenme hizmeti veren 2'si devlet hastanesi, 2'si, özel hastane, 2'si kamu kuruluşu ve 2'si özel kuruluş olmak üzere 8 mutfakta sürdürülmüştür. Araştırma planı çerçevesinde kurumların planları incelenmiş ve mutfak standartları ile karşılaştırılmış, mutfağın havalandırma, aydınlatma, ısı ve nem gibi fiziksel koşulları incelenmiştir. Kurumda çalışan bireylere iş akışı ile ilgili bir anket uygulanmış ve araştırma sonuçlarıyla bireylerin verdikleri cevaplar kıyaslanmıştır. Planlamanın iş akışı üzerine etkisini görmek amacıyla kurumların verimlilik değerleri çapraz tablolar ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 8 kitchens of different facilities consist of; 2 state hospitals, 2 private hospitals, 2 public institutions and 2 private institutions in Istanbul. In the research, kitchen plans of facilities were analyzed and they were compared with kitchen standards. Physical conditions like kitchen ventilation, lightening, temprature and wetness were studied.