Zihinsel engelli kardeşi olan ve zihinsel engelli kardeşi olmayan 7-13 yaş grubu çocukların aile resim çizimlerinin karşılaştırılması ve analizi
Comparison and analysis of family picture drawings of children, who are 7 ? 13 years old, and with or without dis mentally abled sibling
- Tez No: 225618
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Araştırmanın varsayımı, zihinsel engelli kardeşi olan çocukların resimlerinin, engelli kardeşi olmayan çocukların resimlerinden; renk, çizim ve içerik bakımından farklılık göstermesine dayanmaktadır.Araştırmaya Ankara il merkezinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 2 Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, 10 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve 6İlk Öğretim Okulunda eğitim gören 7- 13 yaş grubu 200 öğrenci ve annelerinin de katılımıyla toplam 400 kişi dahil edilmiştir.Araştırmada, L. Corman tarafından geliştirilen Aile Resim Çizim Testi ve çocukların davranışsal ve duygusal sorunlarını belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan Anne Görüşme Formu kullanılmıştır.Zihinsel engelli kardeşi olan ve olmayan çocukların aile resim çizim testi sonuçları, İki Yüzde Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ile karşılaştırılmıştır. Zihinsel engelli kardeşi olan ve olmayan çocukların kullandıkları sıcak ve soğuk renklerin sonuçları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (P> 0.10) bulunurken, cinsiyete bağlı engelli kardeşi olan ve olmayan erkek çocukların ve yaşa bağlı 7-10 yaş grubu çocukların kullandığı sıcak renklerin sonuçları arasında farkın anlamlı olduğu (P< 0.10) tespit edilmiştir. Soğuk renklerde ise cinsiyet ve yaşa bağlı farkın anlamlı olmadığı (P> 0.10) belirlenmiştir.Çizim düzeyinde, çizginin gücü boyutunda iki grup arasında farkın anlamlı olduğu (P< 0.10) saptanmıştır. Cinsiyete bağlı iki grup arasındaki fark anlamlıyken (P< 0.10), yaşa bağlı gruplar arasında farkın anlamlı olmadığı (P> 0.10) belirlenmiştir. Çizim alanında kağıdın alt bölümünde, büyük ve küçük çizilmiş resimlerde iki grup arasında farkın anlamlı (P< 0.10) olduğu belirlenmiştir. Kağıdın üst, sol ve sağ bölümünü kullanımda anlamlı farkın olmadığı (P> 0.10) saptanmıştır. Çizginin devimselliği boyutunda iki grup arasında farkın anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Resmin içerik düzeyinde iki grup arasında aile bireylerini eleme, aile bireylerine değer vermeme, aile bireyleri ile kendi arasında mesafe koyma, aile bireyleri ile özdeşim, aile bireyleri ile yakınlık ve kendini eleme seçeneklerinde, farkın anlamlı olduğu (P< 0.10) belirlenmiştir. Anne Görüşme Formunda çocukların davranışsal ve duygusal sorunları arasında iki grup arasında farkın anlamlı (P< 0.10) olduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelime : Zihinsel engelli çocuk, Aile çizim testi , Zihinsel engelli çocuğu olan aile.
Özet (Çeviri)
Hypothesis of the research is based on differences between drawings of children with disabled siblings and drawings of children without disabled siblings in terms of colors, drawings and contents.An overall of 400 people, composed of mothers and 200 students of 7?13 years of age having education in 6 primary education schools, 2 Training, Research and Application Centers and 10 Private Training and Rehabilitation Centers of Ministry of National Education, located at the city center of Ankara, are included to the research.During research, Family Picture Drawing Test, which is developed by L. Corman, and Mother Interview Questionnaire, which is prepared by researcher for the purpose of determining behavioral and emotional problems of children, are employed.Results of family picture drawing tests of children with or without mentally disabled siblings are compared with Importance Test of Differences Between Two Percentages. While it is found that the difference between results of hot and cold colors, used by children with or without disabled siblings, is not statistically meaningful (P > 0.10), it is determined that the difference between results of hot colors, used by children of 7 ? 10 years old in terms of age and boys with or without disabled siblings in terms of sex, is statistically meaningful (P 0.10).It is determined at drawing level that difference between two groups on power scale of line is meaningful (P< 0.10). While difference between two groups in terms of sex is meaningful (P < 0.10), it is determined that difference between groups in terms of age is not meaningful (P> 0.10). It is determined at bottom section of the paper within the area of line that the difference between two groups on huge and small drawn pictures is meaningful (P0.10). It is determined on being line in motion dimension that the difference between two groups is meaningful.