Yeni 3-pirolin 2-on türevlerinin amino asitlerden sentezi
The new synthesis of derivatives of 3-pyrroline-2-on from amino acids
- Tez No: 225617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
5- Üyeli aza-heterohalkalıyapıların çok önemli biyolojik ve farmakolojik bileşikler olduğu bilinmektedir.Örneğin, birkaç pirolidon, piroglutamat reseptörleri ile etkileşime giren nöronaktifbileşikler olarak etkilidir. Pirolidonlar gibi, pirolinonlar da birçok klinik araştırmanınkonusu olmuş çok önemli bileşiklerdir. Bu çalışmada, aminodikarboksilik asitesterlerinin pirolinon türevleri, asidik ortamda 2,5-dimetoksi-2,5-dihidrofuranvarlığında tek basamakta sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapıları farklı analizyöntemleri ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that 5- membered azaheterocyclesare compounds of great biological and pharmacological interest. Forexample, several pyrrolidones are potent neuroactive compounds interacting withpyrroglutammate receptors. Like pyrrolidones, pyrrolinones are very importantcompounds that have been subject to many clinical researches. In this study,pyrrolinon derivatives of aminodicarboxylic acid ester have been synthesized in onestep using 2,5-dimethoxy-2,5-dihydrofurane in acidic medium. The structures of thatcompounds have been approved by different analysis methods.