Z-Skoru ile izlenen büyüme gelişmenin anne sütü alma. diyare ve akut solunum yolu enfeksiyonu açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 22581
  2. Yazar: MELDA KARAVUŞ(KAYHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN HAYRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
49 ÖZET Kocaeli İli İzmit İl Merkezi“nden seçilen 5 Sağlık Ocağı Bölgesi'nde 0-36 aylık 366 çocuk üzerinde yapılan bu izleme araştırmasında çocuklarda büyüme,gelişme ve beslenme durumu bir yıl boyunca Z-skot lan hesaplanarak izlenmiş, çocuğa ve anne babaya ilişkin çeşitli değişkenler, anne sütü alma, diyare ve ASVE geçirme ile malnütrisyon arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Büyüme-gelişmenin izlenmesinde kullanılan Z-skoru ile yüzde ve persantil değerleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Çocukların % 4.9'u underweight( yaşma göre düşük ağırlıklı),% 14.8”i stunted (yaşma göre kısa boylu) ve % 1.6'sı wasted (boyuna göre düşük ağırlıklı) bulunmuştur. Stunted çocuk oranının yüksekliği bölgede malnütrisyonun kronik olduğunu göstermiştir. Kronik malnütrisyonun yaşla birlikte arttığı saptanmıştır. Doğum ağırlığı 2500-2999 gram, doğum sırası 4*ün ve anne yaşı 34*ün üzerinde olan çocuklarda, okuryazar olmayan annelerin ve en alt sosyal sınıfta olan babaların çocuklarında malnütrisyon relatif riski yüksek bulunmuştur. Anne sütünü 12 aydan daha uzun süre alan çocuklarda underweight, 24 aydan daha uzun süre alan çocuklarda ise stunted oranlarının yüksek olduğu gözlenmiştir. Diyare ve ASVE insidansı ve relatif riski malnütrisuonlu çocuklarda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This prospective study was carried out on 366 children aged 0-36 months in 5 health center catchment areas in İzmit (The Center of the Province of Kocaeli). Growth and development of children were assessed and monitored by using the Z-score technique for one year. Variables concerning the child, parents, breastfeeding, diarrhoea, and acute respiratory infection (ARI) were studied in relation to malnutrition. Z-score technique was found to give significantly different ratios of malnutrition as compared to the percentile and percent-of -median scores of the children. According to the Z-score technique, 4.9 % of children were found to be underweight, \4.b% stunted and 1.6 % wasted. Malnutrition was chronic in the study area and increased with age. Children whose birthweight were between 2500-2999 grams, whose birth order were greater than four, whose mothers were illiterate and older than 34, and whose fathers belonged to the lowest social class turned out to be the children in high risk of malnutrition. Children breastfed after the age of 12 months became underweight; furthermore children breastfed after the age of 24 months became stunted. The incidence and relative risk of diarrhoea and ARI were higher in malnourished children.