Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında soyutlanan Salmonella ve Shigella bakterilerinin görülme sıklığı
The incidence of Salmonella and Shigella bacteries that were isolated (Identified) in Microbiology Laboratory of Cumhuriyet University Hospital
- Tez No: 225823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZAHİR BAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na enfeksiyon/gastroenterit nedeni ile 2004-2005 yıllarında gönderilen ya da verilen kan kültürü ve gaita örneklerinden soyutlanan Salmonella ve Shigella türü bakterilerin görülme sıklığı ve yıllar arasındaki dağılımları araştırıldı.Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na 2004 yılında gönderilen /verilen 1091 dışkı örneğinin 24(%2.19)'ünde Salmonella türü bakteri,12(%1.09)'sinde Shigella türü bakteri ürediği, 2004 yılında gönderilen /verilen 5918 kan kültürü örneğinin 4(%0.06)'ünde Salmonella türü bakteri üremesi görülürken, Shigella türü bakteri üremesi görülmemiştir.2005 yılında ise gönderilen /verilen 1528 dışkı örneğinin 39(%2.55)'unda Salmonella türü bakteri, 29(%1.89)'unda Shigella türü bakteri ürerken, 2005 yılında gönderilen /verilen 9238 kan kültürü örneklerinin 7(%0.07)'sinde Salmonella türü bakteri üremesi görülürken, Shigella türü bakteri üremesi görülmemiştir.Sonuç olarak Salmonella ve Shigella bakterilerinin bu yıllardaki dağılımları arasında önemli bir artış görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The frequeney and the distribution between the years of Salmonella and Shigella spp. bacteries isolated from the sent or given blood culture and faeces samples to the Microbiology Laboratory of Cumhuriyet Respiration P University Hospital between 2004-2005, because of infection/gastroenteritidis were studied.The 24(%2.19) of 1091 faeces samples sent/given in 2004 to Microbiology Laboratory Salmonella spp. bacteriae and 12(1.09) of the samples Shigella spp. bacteriae were isolated.In spite of 4(%0.06) of 5918 blood culture samples sent or given in 2004, Salmonella spp. bacteriae were isolated, Shigella spp. bacteriae were not isolated.While in 2005, 39(%2.55) of sent/given 1528 faeces samples Salmonella spp. bacteriae, 29(%1.89) of the samples Shigella spp. bacteriae were isolated.In spite of 7(%0.07) of 9238 blood culture samples Salmonella spp. bacteriae were isolated there were no Shigella spp. bacteriae isolated.As a result, there was no sıgnıfıcant increase of the distribution of Salmonella and Shigella bacteries between 2004 and 2005.