İn vitro fertilizasyon sürecinde fare oosit ve embriyolarındaki hücre iskeletinde meydana gelen değişiklikler.
Cytoskeletal changes occurred during in vitro fertilization process in mouse oocytes and embryos.
  1. Tez No: 225822
  2. Yazar: ERKAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ERAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ökaryotik hücrelerin değişik şekillere adapte olabilmeleri, hareketlerini yönlendirip koordine etmeleri ve hücre organellerinin hücre içinde yer değiştirmeleri, sitoplazmanın her tarafına yayılmış olan protein yapıda fılamentlerin oluşturduğu kompleks ağ sayesinde gerçekleştirilir. Bu ağ, hücre iskeleti olarak adlandırılır. Hücre iskeleti oldukça dinamik bir yapıda olup, devamlı olarak hücrenin şeklinin değişmesi, bölünmesi, mitozda kromozomların ayrılması ve hücrenin çevresel etkilere cevap vermesini organize eder.Hücre iskeletini, üç tip filament meydana getirir. Bunlar; mikrotübüller, ara filamentler ve mikrofilamentler (aktin filamentler) dir. Aktin filament (mikrofılament) hücre göçünden membran transportuna kadar geniş bir alanda fonksiyon üstlenmektedir. Ökaryotik hücrelerde, özellikle fılamentoz (F-aktin) aktinin, hücrelerin şekillerin korunması ve hücrelerin göçü, büyümesi, polarizasyonu, organel taşınımı, endositoz\ekzositoz, replikasyon ve gen regülasyonu için gerekli olduğu gösterilmiştir. Mikrotübüllerin ise mayoz bölünmenin gerçekleşmesi, kromozomların yeniden organizasyonu, sitoplazmik organellerin ve küçük veziküllerin taşınması gibi temel fonksiyonları gerçekleştirdiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak germ hücrelerinin matürasyonu, fertilizasyonu ve erken embriyo gelişimi süresince gerek mikrofılamentlerin gerekse mikrotübüllerin üstlendikleri roller hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada invitro fertilzasyon süresince hücre iskeletinde meydana gelen değişiklikler immünfloresan yöntemler kullanılarak belirlenmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışma ile fare oositlerin matürasyonu ve in vitro ferilizasyonu sürecinde hem mikrotübül hem de mikrofilamentlerin genetik materyalin yeniden organizasyonuyla yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Oosit hücre iskeletinin, diğer sitoplazmik organellerin yeniden dağılması ve yapılanmasında üstlendiği roller düşünüldüğünde başarılı bir fertilizasyon ve sonrasında devam eden preimplantasyon embriyo gelişimi için yaşamsal roller üstlendiği söylenebilir. Hücre iskeleti elemanlarından mikrotübüller ve mikrofilemetlerin hücre içindeki organizasyonları ve ooplazma içindeki diğer organellerle olan ilişkilerinin aydınlatılması IVM, IVF, oosit ve embriyo dondurma, ICSI gibi yardımcı üreme tekniklerinde başarılı sonuçların alınması için göz önüne alınması gereken önemli parametreler olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Eucaryotic cells contain a proteinous filamenteous network which help cells to adopt their shape, to coordinate the movement of the cells and their organelles within the cytoplasm. This prominenet network is called ?cell skeleton?. It has a very dynamic structure and make cell to change their shape, to divide, to separate the chromosomes during mitosis and to respond to the environmentalfactors.Three types of filaments make the cell skeleton; microtubule, intermediate filaments, and microfilaments (mostly actin). Actin filaments function in cell migration and membrane transport. F-actin (filamenteous actin) has been shown in eukaryotic cells in which they regulate the cell shape, cell migration, growth and polarization, organelle transport, endo-and exocytosis, replication and gene regulation. On the other hand, microtubuli take place in meiotic division, reorganization of chromosomes, transportation of cytoplasmic organelles and small vesicles. However, there is still not enough information about the role of microtubules and microfilaments in the maturation of germ cells, fertilization and early embryo development. The aim of the present study was the find out the alteration of cell skeleton of mouse oocytes during in vitro fertilization process using immunofluoresence staining techniques.The present study demonstrated that both microtubules and microfilaments were closely related to the reorganization of genetical material during in vitro fertilization process and oocyte maturation process in mice. Bearing in mind the role of oocyte cell skeleton in the distribution and formation of cytoplasmic organelles, it has crucial roles in a succesfull fertilization and following preimplantation embryo development. To understand the organization of microtubules and microfilaments in oocytes and their relationship with other organelles in ooplasm is important parameters in a succesfull assisted reproductive techniques such as IVF, IVM, cryopreservation of oocytes and embryos and ICSI.