Omuz subakromiyal sıkışma sendromunda su içi egzersizlerin etkinliği
The clinical effect of water-based exercise programme in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 225845
  2. Yazar: VOLKAN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda omuz subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda kara egzersizleri ile su içi egzersizlerin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kara grubunda 28, su içi grubunda 29 bazı hastaların her iki omuzu olmak üzere her iki grupta 35 şer adet toplamda 70 omuz alındı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrılarak Kara Egzersiz grubuna (n=35) : Yüzeyel ısı (sıcak paket) + TENS + Derin ısı (US) + Kara Egzersizleri, Su İçi Egzersiz grubuna (n=35) : Yüzeyel ısı (sıcak paket) + TENS + Derin ısı (US) + Su İçi Egzersiz tedavileri uygulandı. Hastalar tedavi sonrası ve 3. ayda değerlendirildi.Değerlendirmede ağrı, eklem hareket açıklığı, özel testlerdeki değişim, SPADİ ve WORC indeksindeki değişim değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların her iki grupta da tedavi öncesinde, yaş ortalaması, cinsiyetleri, ağrı süreleri, başlangıçtaki ağrı düzeyleri, eklem hareket açıklıkları, özel testlerin pozitiflik oranları ve fonksiyonel skala ölçümleri benzerdi.Hastaların takipteki ölçümlerinde ağrı şiddetinde azalma her iki grupta da gözlenirken 3. ölçümde su içi egzersiz grubu lehine daha fazla ağrı şiddetinde azalma kaydedilmiştir. Her iki grupta da eklem hareket açıklığında artış kaydedilirken, iç rotasyondaki artışın 2. ölçümden itibaren su içi egzersiz grubunda kara egzersiz grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla olduğu saptandı.Omuza yönelik özel testlerden Hawkins testinde 2. ve 3. ölçümlerde kara grubunda negatifleşme oranı istatistiksel olarak anlamsızken, diğer testlerde her iki gruptada anlamlı düzelme ve supraspinatus testinde 3. ölçümde su içi egzersiz grubunda kara grubuna göre daha fazla düzelme tespit edildi.Her iki gruptada omuzun fonksiyonel durumunu değerlendirmeye yönelik skalalarda (SPADI ve WORC) düzelme kaydedilmiş, 3. ölçümlerde bu düzelmenin su içi egzersiz grubunda daha fazla olduğu gözlenmiştir.Sonuç: Sonuç olarak fizik tedavi ajanı ile kombine edilecek su içi ve kara egzersizlerinin omuz SSS'nin tedavisinde; ağrı, eklem hareket açıklığı, günlük yaşam aktiviteleri üzerine yararlı etkileri saptanmıştır. Ayrıca su içi egzersiz grubunda ağrıda, iç rotasyon ölçümlerinde, fonksiyonel durumda düzelmenin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the clinical effect of land-based and water-based exercise programme in patients with subacromial impingement syndrome.Methods: Seventy shoulders were randomized to water-based (n=35) or land-based (n=35) exercise programme. The intervention in the water-based exercise group consisted of hotpack, TENS, US and exercise in the water and in the land-based exercise group consisted of hotpack, TENS, US and land-based exercises. The measurement was performed after the treatment and at the third month.Clinical outcome measures included pain, range of motion, spesific shoulder tests, SPADI and WORC index.Student T test, Mann Whitney U test, chi-square test, Fisher test, Repeated Measures test and Cochran-Q test analyses were used for statistical analyses.Results: There was no significant difference between the two groups at baseline for any of the demographic characteristics. The pain reduction in the both group was statistically meaningful at the first control but no difference in pain was observed for any of the groups. A significant reduction in pain at 3 months follow-up was observed in the water-based exercise group compared with the land-based exercise group. The range of motion was increased in both group at the second and third measurement and there was significant difference in the water-based exercise group for internal rotation. There was a significant difference in the water-based exercise group for reduction positive Hawkins test and Supraspinatus test. There was a significant reduction in the positive results for the Neer, painful arc, Speed, Yergason?s and Zero-Degree abduction tests for both groups.We found more statistical recuperation in the water-based exercise group for SPADI and WORC index at the third control.Conclusion: Accordingly to these results; the water-based exercise groups showed more improvement in pain and functional capacity of the shoulder. The water-based exercise programs and physical therapy combination can be good alternative for the treatment of the subacromial impingement syndrome. There is a need for more prospective randomized double-blind controlled trials.