İvesi ve tuj yapağılarının halı tipi yapağı özelliklerine uygunluk derecesi
- Tez No: 4308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Ziraat İşletmesinde yetiştirmekte olan İvesi ve u.'uj koyunlarının yapağı özellikleri nin, ideal- halı yapağısı standardına ne ölçüde uygun olduklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak; 54 adet dişi tek doğmuş ve dört değişik yaş grubuna dahil îvesi ve Tuj yapağıları kullanıl mıştır. Yapağı örnekleri her hayvanın omuz, kaburga ve but bölgelerinden 1985 yılı Temmuz kırkımında alınmıştır. Bu örnek lerde; lüle ve elyaf uzunluğu, elyaf çapı, sortiman, elyaf tip ve oranları, reziliyans, mukavemet, Elastikiyet ve randıman değerleri saptanarak, her özellik için genotip gruplarını, yaş ları ve vücut bölgelerini içeren çizelgeler düzenlenmiştir. Side edilen sonuçlar istatistik yöntemlerle değerlendiril miş ve vücut bölgeleri dikkate alınmadan, genotip ve yaş grup larına göre aşağıda özetlenmiştir. 1. Lüle Uzunluğu Muhtelif yaşlı ivesilerde 11.997 cm; Tunlarda 11.053 cm olarak saptanmıştır. Yaş gruplarının dikkate alınması halinde, lüle uzunluk ortalaması 1,2,3 ve 4 yaşlı îvesi 'lerde sırasıyla; 13.624 cm, 11.045 cm, 11.791 cm ve 11.527 cm; Tuj'larda ise aynı yaş sıralamasına göre 9*936 cm, 10.274 öm, 11.487 cm, 12. 437 ' dir. Lüle uzunluk ortalamalarının yaşlara göre dağılımı genotip gruplarında farklılık göstermiştir. Bu durum genotip x yaş inter aks iyonunun çok önemli (p 0. 05; yaş ve vücut bölgeleri ise çok önemli (p 0.05) çıkmıştır. Tu 3 ve İvesi koyunlarının bir daki kalık bekletilme süresi sonundaki resiliyans ortalamalarının, yaşlara göre dağılışının farklı olması, genotip x yaş interak- siyonunun önemli tP
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried oi.it to determine the suitability of wool characteristics of the Awassi and Tu^j sheep, raised at the Experimental station of Atatürk University, to the standard of ideal carpet wool. In the study, as material, the wool samples from a total number of 54 ewes born as single which belong to four different age groups, were used. The wool samples were taken from the shoulder, rib and thigh regions of the sheep at the shearing of 1985» In these samples, staple length, fiber length and diameter, quality number, fiber types, resilience, breaking strength, elasticity and clean fiber percentage were analyzed. For each character the tables were prepared for both genetic groups, bady region, and for age groups. The data were evaluated statistically and each character, with the exeption of body region, was summarized according to its genetic and age groups, as shown below: 1. Staple Length: Avarage staple length in Awassi was 11.997 cm, and in Tuj was 11.033 cm. The staple length for 1,2,3 and 4 years old of Awassi were 13.624 cm, 11.045 cm, 11.791 cm and 11.527 cm, respectively. In Tu«j, according to the same age groups, staple length, were found as 9-936 cm, 10.274 cm, 11.487 cm and 12.437 cm. Distribution of staple length acaording to the ages differed between genetic groups. For this reason, genetic x age interaction was found highly significant (p 1.80, yb 2.24 and % 4.80, respectively. From the result of variance analysis, it hasbeen seen that the differences of avarage fiber diameters of different age, body region, and for genotype x age interaction weri highly significant (p»0.05). The differences between age and body regions were found to be highly significant (p 0.05). Genotype x age interaction, after a minute of waiting period, was found significant (p< 0.05) for both Awassi and Tuj sheep. ?. Breaking Strength: The breaking strength values were determined 16.429 g for Awassi, and 19.001 g for Tuj. The same character, for 1,2,3 and 4 years old of Awassi were 15.363 g, 16.520 g, 16.300 g and 17.534 g, respectively. The breaking strength values in the same age groups for Tuâ, were 14.619 g, 19.405 g, 21.479 g and 20.502 g, respectively, genotypes, age groups, body regions and genotyp x age interaction have a highly significant (p 37.848, % 33.602 and % 34.530, respectively. The same, character, according to the age groups, in Tuj, were found to be y> 29.372, % 32.224, % 30.933 and % 30.126, respectively.