Rinofototerapinin alerjik rinitli olgularda yaşam kalitesine etkisi
Assessment of QOL in allergic rhinitis patients having rhinophototerapy .
  1. Tez No: 225869
  2. Yazar: AYTEKİN YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde alerjik rinit tedavisinde; allerjenden korunma, farmakoterapi, immünoterapi ve cerrahi tedavi hastanın durumuna göre tek başına veya farklı kombinasyonlarda uygulanabilen tedavi seçenekleridir. Bu tedavi yöntemleri ile yeterli iyileşmenin sağlanamadığı olgularda kullanılabilecek yeni yöntemler ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde alerjik cilt hastalıklarında kullanılarak iyi sonuçlar elde edilen fototerapi, nazal mukozaya da uygulanabilecek duruma getirilmiştir. Bu çalışmada allerjik rinitli hastalarımıza uygulanan intranazal fototerapinin, allerjik rinit semptomları ve muayene bulguları ve bu hastaların yaşam kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Polikliniğimize burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran, kulak burun boğaz fizik muayeneleri, spesifik IgE düzeyleri ve deri testleri sonucunda allerjik rinit tanısı konan ve rinofototerapi uyguladığımız ilk 100 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların fizik muayenelerindeki bulguları ve nazal akıntı, hapşırma, nazal kaşıntı gibi şikayetleri şiddetlerine göre skorlanarak kaydedildi. 100 olgunun tedavi öncesi ve bitiminden 1 ve 3 ay sonraki yaşam kalitelerinin belirlenmesinde RQLQ testi kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrasındaki sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, avoidance of allergens and environmental controls, drug therapy, immuno-therapy and surgical theraphy are the treatment options in allergic rhinitis. They can be administirated alone or in combination with others depending on the patient situation. The researches for providing better treatment options are being conducted about allergic rhinitis, in which conventional therapies fail. In recent years, phototheraphy has been successfully used in allergic dermatologic diseases and now it is able to be applied to the nasal mucosa, thanks to the technical improvements. In this study, we investigated the effects of intra-nasal phototeraphy on symptoms of allergic rhinitis patients. The study included 100 patients who admitted to the policlinic with symptoms of sneezing, nasal discharge, nasal congestion and itching and diagnosed as allergic rhinitis according to the findings of their physical examinations, spesific IgE levels ,skin tests. None of these patients improved with conventional drug theraphies and immunotheraphy methods Physical examination findings, complaints like nasal discharge, itching, and sneezing were all recorded by scoring them according to their intensities. Pre-treatment and post-treatment results were compared statistically. RQLQ test was used for displaying the difference of the scores. These scores were obtained using symptoms and physical examination findings including the ones before treatment and the ones 3 months after the phototherapy.