Başdönmesi şikâyeti ile nörotoloji polikliniğine başvuran hastalarda objektif ve subjektif bulguların radyolojik veriler ile karşılaştırılması
Comparison of radiological findings with objective and subjective clinical datas in patients that applied to neuro-otology clinic with complaints of vertigo
- Tez No: 225868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN İNCESULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Nörotoloji Polikliniği'ne Ocak 2007 ile Nisan 2008 tarihleri arasında baş dönmesi şikayeti ile başvuran ve periferik vestibüler sistem hastalığı düşünülen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalardan detaylı öykü alındı. Tüm hastalara nöro-otolojik muayeneyi de içeren kulak burun boğaz muayenesi, odyolojik inceleme ve elektronistagmografi yapıldı. Tüm hastalara çekilen yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme(MRG) sonuçları nöro-radyolog tarafından incelendikten sonra, klinik ve radyolojik bulgular karşılaştırıldı. Meniere Hastalığı düşünülen 9 hastadaki en dikkat çekici bulgular mastoid havalanmada azalma ve juguler bulbus patolojileriydi. İkinci büyük hasta grubunu oluşturan ve vestibüler nörit düşünülen hastalarda, özel bir radyolojik bulgu bulunmamakla birlikte hastalığa eşlik eden juguler bulbus patolojileri mevcuttu. Migren İlişki Vertigo düşünülen iki hasta ile kesin tanıya varılamayan iki hastada temporal MRG ile saptanan benign intrakraniyel hipertansiyon bulgusunun baş dönmesi etyo-patogenezinde önemli olabileceği, yedi hastada saptanan anterior inferior serebellar arterin VIII. sinir ile yakın ilişkisinin rastlantısal bir bulgu olabileceği gibi, sinire bası nedeni ile baş dönmesi semptomlarını arttırabileceği düşünüldü. Sonuç olarak benign paroksismal pozisyonel vertigo ve vestibüler nörit gibi hikâye ve fizik muayene ile tanısı net olarak konulabilen olgularda, radyolojik inceleme gereksiz iken, tanıda şüphe bulunan baş dönmesi hastalarında, radyolojik incelemeye başvurulabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Patients who applied to Eskisehir Osmangazi University Faculty Of Medicine Department of Otolaryngology- Head and Neck Surgery between January 2007 and April 2008, with complaints of vertigo and suspected to have one of the peripheral vestibular disorders were included in the study. After obtaining detailed history, ear nose throat physical examination including neuro-otologic and audiologic evaluations and electronistagmographic investigation were performed. After being evaluated by a specialist in neuro-radiology, all of the high resolution computed tomography and magnetic resonance imaging findings were compared with clinical data. In nine patients with Meniere's Disease, the most remarkable findings were; decrease in mastoid pneumatization and jugular bulb pathologies. In patients with vestibular neuritis, which are the second largest patient group, we did not find any spesific radiological findings other than concomitant jugular bulb pathologies. In two patients with ?Migraine Associated Vertigo? and two patients with no spesific diagnoses, it was thought that magnetic resonance findings of benign intracranial hypertension could be involved in vertigo pathogenesis. Close proximity of anterior inferior cerebellar artery to 8th nerve complex in seven patients were thought to be an incidental finding. But it was also postulated that this anatomical variation could inrease complaints of vertigo by causing pressure to the nerve. As a result, it has been thought that in diseases with clear diagnoses like benign positional vertigo and vestibular neuritis, radiologic evaluation is unnecesary. But whenever a suspect rises in diagnosis, radiological evaluation may be useful.