Osteoporotik kalça çevresi kırıklarının D vitamini reseptör geni polimorfizmi ile ilişkisi.
The evaluation of relationship between the proximal hip fractures and vitamin D receptor gene polymorphism
  1. Tez No: 225885
  2. Yazar: GÜVEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
D vitamini gen polimorfizminin kırık riskinde belirleyici bir etken olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada osteoporotik femur proksimal uç kırığı bulunan olgularda; D vitamini gen polimorfizmi ile kemik mineral yoğunluğu ve kemik kırılganlık riski arasındaki ilişki irdelenmiştir.Osteoporotik femur proksimal uç kırığı bulunan 30 hasta (27 kadın, 3 erkek) ?vaka grubu? olarak çalışmaya alınmıştır. Herhangi bir patolojik kırık öyküsü bulunmayan ancak çeşitli nedenlerden dolayı kliniğimize başvurmuş ve ilk kez primer osteoporoz tanısı alan 26 hastadan (22 kadın, 4 erkek) ise ?kontrol grubu? oluşturulmuştur.Yaş, cinsiyet ve polimorfizm ile hastalık arasındaki ilişki çoklu ?binary lojistik regresyon? analizi ile değerlendirilmiştir.Hastalar D vitamini gen polimorfizmi açısından incelendiğinde vaka grubunda 16 hastada FF genotipi saptanırken 14 hastada Ff genotipi varlığı gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise 16 hastada FF genotipi varlığı saptanırken 10 hastada ise Ff genotipi izlenmiştir.Genotip dağılımları açısından incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmamıştır. Allel sıklığı açısından hasta ve kontrol gruplarında yapılan istatistiksel incelemede anlamlı farklılık bulunmamıştır.Sonuç olarak çalışmamızda osteoporotik kalça kırığı ile araştırılmış olan D vitamini reseptörü Fok 1 genotipi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of Vitamin D gene polymorphism as a determinant factor on the risk of fractures is not known definitely. In this study we examine the relationship between Vitamin D gene polymorphism, bone mineral density and the risk of bone fragility in the cases with osteoporotic proximal femur fracture.30 patients (27 female, 3 male) with osteoporotic proximal femur fracture were included in our study as ?study group?. 26 patients (22 female, 4 male) whom applied on our clinic for other reasons with no history of pathological fractures that were diagnosed as primary osteoporosis were included to study as ?control group?.The relationship between age, gender, polymorphism and osteoporosis was evaluated with multiple ?binary logistic regression? analysis.In the study group; FF genotype was detected in 14 patients while Ff genotype was detected in 16 patients in regard of Vitamin D gene polymorphism. However FF homozygote genotype was detected in 16 patients whilst Ff heterozygote genotype was detected in 10 patients in control group.When we consider the distribution of genotypes; we assigned no significant statistical differences between the groups. Also we documented that there were no significant statistical differences between the groups in regard of allel frequency.As a result, in our study we assign that there was no significant relationship between osteoporotic hip fracture and Vitamin D receptor Fok 1 genotype.