Sinüs tabanı greftlemesi ve eş zamanlı implant yerleştirme işlemlerinde sığır kaynaklı spongioz hidroksiapatit blok ve granül hidroksiapatit greft materyallerinin deneysel olarak karşılaştırılması
Experimental comparison of bovine derived block hydroxyapatite and granule hydroxyapatite graft materials in sinus augmentation and simultaneous implant placement procedures
- Tez No: 225952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜRKCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Maksiller sinüs tabanı greftlemesi, implant yerleştirilmeden önce veya yerleştirme sırasında, posterior maksiller bölgedeki yetersiz kemik yüksekliğini arttırmak için uygulanan cerrahi işlemdir. Sığır kaynaklı granül hidroksiapatitin (GHA) sinüs tabanı greftlemesindeki başarısı birçok deneysel ve klinik çalışmalarda rapor edilmiştir. Sinüs tabanı greftlemesinde kullanılan solid yapıdaki sığır kaynaklı blok HA'nın (BHA) implant stabilizasyonu, osseoentegrasyonu ve yeni kemik oluşumu üzerindeki etkileri, GHA'ya göre avantajları ve dezavantajları literatürde henüz yeterli cevabın bulunamadığı bir konudur. Araştırmamızda sinüs tabanı greftlemesi ve eş zamanlı implant yerleştirme işlemlerinde iki farklı formdaki sığır kaynaklı HA greft materyallerinin başarısı rezonans frekans analizi (RFA) ve histomorfometrik yöntemler ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada 12 adet erişkin domuz kullanıldı. Ekstraoral yaklaşım ile domuzların maksiller sinüs membranları bilateral olarak eleve edildi. Bir taraftaki sinüs tabanı 3cc sığır kaynaklı GHA ile diğer taraftaki sinüs tabanı sığır kaynaklı spongioz BHA (20x20x10mm) ile greftlendi. Greftlenen her sinüs içerisine eş zamanlı birer adet dental implant ekstraoral yoldan yerleştirildi. Altı aylık iyileşme döneminin ardından hayvanlar sakrifiye edildi. İmplantların stabilizasyonları yerleştirildiği anda ve 6 aylık iyileşme döneminin ardından RFA yöntemi ile değerlendirildi. Sakrifikasyon aşamasında implantlar çevresindeki kemik-greft dokusu ile birlikte blok halinde çıkartıldı. Histomorfometrik analiz için dekalsifiye edilmemiş kesitler hazırlandı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Bu çalışmada kullanılan her iki sığır kaynaklı HA greft aynı materyalden üretilmesine rağmen, greft formu implantların osseoentegrasyonu üzerinde etkili olmuştur. Sinüs tabanı greftlemesi ve eş zamanlı implant yerleştirme işleminde 6 aylık iyileşme süresinin ardından sığır kaynaklı GHA içerisine yerleştirilen implantlar, sığır kaynaklı spongioz BHA içerisine yerleştirilen implantlara kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek stabilizasyon ve osseoentegrasyon değeri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Maxillary sinus augmentation is a surgical procedure, which is performed in order to increase the inadequate bone height in posterior maxillary region prior to or in conjunction with implant placement. The success of bovine derived granule hydroxyapatite (GHA) in sinus augmentation was reported in most of experimental and clinical studies. The effects of solid bovine derived block HA (BHA) on implant stabilization, osseoentegration, new bone formation and advantages and disadvantages of BHA when compared with GHA in sinus augmentation procedure are not clear in the literature. In this research, the success of two different forms of bovine derived HA in sinus augmentation and simultaneous implant placement procedures were compared by means of resonance frequency analysis (RFA) and histomorphometric methods.In this study, 12 adult domestic pigs were used. The maxillary sinus membranes of the pigs were elevated bilaterally via extraoral route. One sinus of each pig was grafted with 3cc bovine-derived GHA, the other with bovine-derived spongiosa BHA (20x20x10mm). One dental implant was placed simultaneously per grafted sinus via extraoral route. The animals were sacrificed after 6 months of healing. Primary and secondary implant stability were measured by RFA. The implants and bone-graft complex around implants were removed in block forms. Undecalcified sections were prepared for histomorphometric analysis. The data were analyzed statistically.Although both bovine derived HA grafts used in this study are manufactured from the same materials, the form of the grafts influenced osseoentegration of the implants. The implants placed into bovine derived GHA showed better stabilization and osseoentegration when compared to the implants placed into bovine derived BHA in sinus augmentation and simultaneous implant placement procedures after 6 months of healing.