Resimde çokluk-birlik kavramları üzerine resimsel yorumlar
Conception in art on multiplicity-unity
  1. Tez No: 226053
  2. Yazar: BARAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çokluk- Birlik, felsefede varlığın tanımına ilişkin ele alınır. Felsefeciler varlığın birbiriyle ilişkin pek çok tabakadan oluştuğunu iddia ederler. Onlara göre bu varlık tabakaların ardında `birlik' yatmaktadır. Evrendeki çoklu yapının ardında bir birlik aramışlardır.Resim sanatında ise `çokluk-birlik' ; Rönesans ve Barok resminin biçimsel özelliklerinin anlaşılmasına dayalı tarihçi H.Wölfflin tarafından ortaya atılan kavramlar olmuştur. Klasik resmin çoklukta birliğe gidişi Barok resminde ise birlikte birlik unsuruna değinilmiştir. Çokluk- birlik kavramlarıyla bu her iki üslubu açıklamaya çalışan Wölfflin'in bu kavramları aynı zamanda diğer sanat alanları içinde uygulanabilir olacağından bahseder. Buradan yola çıkılarak çokluk-birlik, 20.yüzyıl sanatı içerisinde özellikle 1960'sonrası sanat hareketleriyle sınırlandırılır. Bundan sonra çokluk-birlik plastik çözümlemenin dışında bir sanat eserinin düşünsel boyutuyla, kavramların anlamına uygun olarak değişmiştir.Çokluk-birlik kavramlarının; 1960 sonrası sanatı içerisinde; seri, çoğaltım teknikleriyle farklı bir boyutta ele alınır. Bu çalışmada da tekrara, çokluğa dayalı resimsel yorumlamalar yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda I. Bölüm; çokluk-birlik kavramlarının Antik felsefede ve estetikte anlamına ilişkin genel bir tanımlamaya gidilmiştir. II. Bölüm de ise; çokluk-birlik kavramları resim sanatı içerisinde 16 ve17 yy. resim sanatının üslupsal özellikleri ve 20.yy sanatında çoğalma, seri üretime dayalı bir bağlamla ilişkilendirilerek bazı sanatçı eserleri üzerinden incelenmiştir. Son olarak III. Bölümde uygulamalı çalışmalara ilişkin olarak; çokluk içinde tekrara dayalı, benzer öğedeki nesnelerden yola çıkılarak resimsel yorumlamalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiplicity-unity is held while defining the existence in the philosophy. Philosophers claim that existence is the matter of different fields that are related each other. According to them there has been the unity that forms the existence and multiplicity is based on the unity.The conceptions of multiplicity-unity in the field of art. Are put by the historian, H.Wölfflin for the first time. Under the concepts of multiplicity- unity he tries to make clear the figural featares of renaissance and baroque art. While indicating the classical art has the feature of the unity in the wholeness the baroque art has unity in the single. Wölfflin points out that the concepts of multiplicity - unity can be considered to the other fields of art. So, this approach the painting questianed in the 20th century, especially just 1960?s new stepsinthe art. After then the meaning of the concepts of multiplicity, unity are changed due to the critical thinking except plastic analytic.The concept of multiplicity-unity started to be considered differently with the the technic of serial, repented work. The given paintings include these approach. In chapter I; the concept of multiplicity -unity are defined in the wiev of ancient philosophy and eshetics. In chapter II; the concepts are analyzed based on the typical features of 16 an17 centuries and 20th centruy?s technic of serial and repeated work regarding to the works of some artists. Finally, in chapter III; in the applied work based on the repetition within the municipality, pastoral Comments are done to the simile elements.