Nevit Kodallı'nın tüm müziklerinin ayrıntılı incelenmesi ve değerlendirilmesi
Detailed analysis and evaluation of the musics of Nevit Kodallı
  1. Tez No: 226055
  2. Yazar: ASLI KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. NEVİT KODALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmamızda öncelikle Atatürk'ün gerçekleştirdiği müzik devriminin ve bu devrimin gerçekleştirilmesinde rol alan kompozitörlerimizin biyografi ve eserlerinin yanı sıra müzik geçmişimizin kısa bir tarihçesine değinilmiştir.Ardından Nevit Kodallı'nın eserleri ayrıntılı bir müzikal analizle incelenmiştir. Daha açıklayıcı olması amacıyla eserlerin bazı kısımlarından örnekler sunulmuştur. Bunun yanında eserlerin ilk çalınışlarının gerçekleştiği konser programları ve değerli kompozitörlerimizin mektuplarının yer aldığı tarihi belgeler bulunur.Bu çalışma bir müzik eserinin yaratım süreci ve kompozitörün çalışma teknikleri hakkında aydınlatıcı olabilecektir. Aynı zamanda değerli kompozitörümüz hakkında geniş bir kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our current study initially an abbreviated history of our nations musical past and the musical revolution of Atatürk and our compositors who contributed to this revolution is reviewed briefly.Examples of Nevit Kodallı?s works, with detailed musical analysis and along with historically significant letters, concert programs of debuts and premieres from the archive of the artist are presented.Along with being a detailed study of the artist this study is also aimed for shedding light on the techniques used and the creative process of musical composing.