Yazılı basında kuş gribi: Cumhuriyet, Zaman, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerindeki kuş gribi haberlerinin içerik çözümlemesi
Bird flu in the press: The content analysis of Cumhuriyet, Zaman, Sabah and Yeni Şafak newspapers
- Tez No: 226077
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin konusunu kuşgribi nedeniyle Türkiye'de insan ölümlerinin yaşandığı süreçte var olan kriz ve risk ortamının Türk basınında yer alan haberlerle nasıl yansıtıldığıoluşturmaktadır. Bu amaçla 2-31 Ocak 2006 tarihleri arasında Türkiye ve dışülkelerde yaşanan kuşgribiyle ilgili gelişmeleri konu alan haberler, içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmektedir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iletişim, kişilerarasıiletişim ve kitle iletişimi kavramlarıgenel bir bakışaçısıyla değerlendirilmektedir. İkinci bölümde genel olarak kitle iletişiminde haber üretim süreci ve haber üretiminin toplumsal etkileri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümün konusunu ise kitle iletişim araçlarının kuş gribine yaklaşım biçimi oluşturmaktadır. Tezin son bölümünde Cumhuriyet, Zaman, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinde kuşgribiyle ilgili gelişmeleri konu alan haberler içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmektedir. Araştırma sonunda, büyük oranda gazetelerin ideolojik çizgileri doğrultusunda kuşgribiyle ilgili haberlerin konu içeriklerinin ve haber kaynaklarının farklılıklar ve benzerlikler gösterdiği belirlenmiştir. Aynızamanda gazetelerin hastalıkla ilgili uyarı ve önlemlere ve güvenilir haber kaynaklarının söylemlerine yer verirken büyük oranda olumsuz içeriğe sahip haber başlığıve fotoğrafıda sayfalarına taşıdığıbu araştırmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis includes how crisis and risky situations are reflected by the news in the Turkish Press in the period when human deaths have occured in Turkey because of bird flu. Therefore, the news which is about the bird flu events which have occured in Turkey and foreign countries in the period of 2-31 January 2006 have been evaluated by the content analysis. The thesis is composed of four sections. In the first section, communication, interpersonal communication and mass communication have been evaluated with a general perspective. In the second section, news production process in mass communication and the social effects of news production have been stated and the third section has included the way mass media has approached to bird flu. In the last section the news about bird flu in Cumhuriyet, Zaman, Sabah and Yeni Şafak newspapers have been evaluated by the content analysis. At the end of the investigation, it has been determined that the contents of news and news actors about bird flu have both different and similar aspects mostly in parallel to newspapers? ideological aspects. In addition, it has been found out that while the warnings, precautions and trustworthy news actors? speeches are covered in the newspapers, negative headlines and photographs are also seen on the pages of the newspapers in great extent.