Doğrudan yatırımlar bağlamında Avrupa Birliği genişlemesi (Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye örneği)
Direct investment on the context of European Union enlargement (sample of Eastern European countries and Turkey)
- Tez No: 226076
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısma, Avrupa bütünlesmesinin dogrudan yatırımlara etkisini sorgulamakta; Orta ve Dogu Avrupa ülkelerinin AB bütünlesme deneyiminden yola çıkarak Türkiye'nin dogrudan yatırım performansını incelemektedir. AB bütünlesmesinin dogrudan yatırımları olumlu yönde etkiledigi düsüncesinden hareketle bütünlesme örneklerinden yararlanarak iktisadi bütünlesmenin dogrudan yatırımlara etkisi ele alınmakta; AB bütünlesmesinin dogrudan yatırımlar bakımından yansımaları degerlendirilmektedir. Bu kapsamda, AB bütünlesmesine taraf olan Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve AB müzakere sürecinde bulunan Hırvatistan ve Türkiye'nin dogrudan yatırım pozisyonları karsılastırılmaktadır. Bütünlesme sürecinin dogrudan yatırımları olumlu yönde etkiledigine dair teorik saptamalar, ülke incelemeleri ile somutlastırılmaktadır. AB sürecindeki Orta ve Dogu Avrupa ülkeleri tecrübeleri, bütünlesme sürecinin dogrudan yatırım girislerini olumlu yönde etkiledigine isaret etmektedir. Türkiye'nin de, son yıllarda AB müzakere süreci ve yapısal reformların katkısıyla artan biçimde yabancı sermaye çektigi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of European integration on foreign direct investment and examines the foreign direct investment performance of Turkey with compare to the european integration experience of Central and Eastern European Countries. The writer argues that european integration has effected foreign direct investment positively; with the use of integration samples in the world, the writer deals with the effects and evaluates the reflections of economic integration on foreign direct investment. By this scope, direct investment positions of Poland, Hungary, Czech Republic, Bulgaria, Romania, that became a part of european integration, and Croatia, Turkey, on the way of european integration, were compared. The theoretical findings about the positive effects of integration process on direct investment, has been concretized. The experience of Central and Eastern European Countries on the way of european integration indicates that integration process affects direct investment inflows positively. In recent years, Turkey has increasingly attracted foreign direct investment due to EU negotiations and structural reforms.