12 Mart muhtıra sürecinde Devrim dergisi'nin rolü
The role of Devrim journal during 12 March military intervention
  1. Tez No: 226150
  2. Yazar: NESLİHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
1969 ve 1971 yılları arasında yayınlanan Devrim Dergisi, Türk siyasal düşünce tarihindeki önemli dergilerden bir tanesidir. Dergi şimdiye kadar derinlemesine incelenmemiştir. Devrim ile ilgili yapılan araştırmalar genellikle Yön Hareketi ya da Doğan Avcıoğlu üzerine yoğunlaşmışlar ve kısa bir şekilde Devrim'e yer vermişlerdir. Tüm bu çalışmalar Yön ve Devrim arasındaki devamlılık ilişkisini göstermişlerdir. Ancak bu çalışma diğer çalışmalardan farklı bir bakış açısına sahiptir. Bu tez yalnızca Devrim Dergisini ele almakta ve 12 Mart askeri müdahalesi öncesinde Devrim'in Türk siyaseti ve Türk solu içinde sahip olduğu politik önemi anlamaya çalışmaktadır. Ayrıca tezin ekler bölümünde Devrim yazarlarının tam listesi, dergiye yazma sıklıkları ve derginin dizini yer almaktadır. Devrim Dergisi, tezlerini Kemalizm, anti-emperyalizm ve tam bağımsızlık söylemleri etrafında geliştirmiştir. Devrim yazarları, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'nin çok partili sisteme geçişini ve Demokrat Parti iktidarını etkileri uzun süre devam edecek önemli kırılma noktaları olarak değerlendirmiştir. Bununla birlikte, Devrim çevresi Türkiye'nin 50'li yıllarını ?karşı-devrim yılları? olarak tanımlamışlardır. Bu nedenle Devrim, Demokrat Parti iktidarına son veren 27 Mayıs 1960 darbesi gibi askeri darbelere ciddi bir önem atfetmiştir. Devrim'e göre böyle askeri müdahaleler Kemalist rejimin devrimlerini korumak; Türkiye'nin politik, ekonomik ve sosyal gelişimini sağlayabilmek adına atılması gereken önemli adımlardır. Sonuç olarak Devrim hem Türk siyasi yaşamında hem de 12 Mart döneminde önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
Devrim, published between the years 1969 and 1971, was one of the most important periodicals in the history of Turkish political thoughts. This journal has not yet been studied in depth. The researches made about Devrim generally concentrated on Yön Movement or Doğan Avcıoğlu and mentioned Devrim briefly. All these works successfully showed the continuity relationship between Yön and Devrim. However this study departs from this viewpoint. This thesis is built around the study of the journal Devrim purely and attempt to understand the political importance of the Devrim in Turkish politics and the Turkish left before the 12 March military intervention. Moreover list of whole Devrim authors, their writing frequency and index of Devrim are given in appendix. Devrim?s thesis developed around Kemalism, anti-imperialism and independency. The authors of Devrim evaluated that the establishment of multi-party system after World War II and the Democratic Party Government were significant breaks which had long-lasting effects. Furthermore they interpreted the fifties ?the counterrevolution years?. Therefore Devrim gave a special importance the progressive military intervention such as the coup of 27 May 1960 which ousted the Democratic Party Government. According to Devrim, the coup of army as a necessary step to save the reforms of Kemalist regime and also for economic, social, political development of Turkey. To sum up, Devrim had an important role both in Turkish politics and 12 March era.