Türkiye'de fotoğraf dernekleri ve işlevleri
Photographic associations and their funtions in turkey
- Tez No: 226302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizde amatör fotoğraf dernekleri konusunda yeterli veri yoktur. Bu çalışmanın amacı amatör fotoğraf derneklerinin gelişim sürecini incelemek ve ulaşılabilen fotoğraf derneklerinin üyelerinin özelliklerinin, fotoğrafla ilişkilerinin ve üyeler gözüyle bu derneklerin işlevlerinin belirlenmesidir. Öncelikle Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinde fotoğrafın durumu gözden geçirilmiş, daha sonra dünyada ve ülkemizdeki fotoğraf derneklerinin gelişim süreci incelenmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren derneklerin işlevlerinin ve üyelerinin özelliklerinin belirlenmesi için, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonuna (TFSF) bağlı 19 fotoğraf derneğinin yaklaşık 1700 üyesinden 350 kişiye, TFSF başkanlığı ve dernek yönetimleri aracılığıyla ulaşılması ve 68 sorudan oluşan bir anketin üyelere uygulanması planlanmıştır. Ancak 19 dernekten 11 derneğe ve 154 üyeye ulaşılabilmiştir. Sekiz dernekten az sayıda ve eksik yanıtlı anket gelmesi nedeniyle, araştırmada ankete en çok ve doğru yanıt veren üç derneğin 85 üyesinin verileri değerlendirilmiştir. Verileri kullanılan bu üç dernek İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK), İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ve Trabzon Fotoğraf Sanatçıları Derneği (FOTO-FORUM)' dur. Çalışmaya katılan 85 dernek üyesinin yaş ortalaması 41,6 ± 10,2 (21-68 ) olarak saptanmıştır. Üyelerin % 12,9'u (n=11) kadın, % 87,1'i (n=74) erkektir. Dernek üyelerin % 2,4'ü (n=2) ilköğretim, % 10,6'sı (n=9) lise, %55,3'ü (n=47) üniversite , %31,8'i (n=27) yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim almışlardır. 85 fotoğraf derneği üyesinden 5 kişi (% 5,9) fotoğraf lisans eğitimi, 6 kişi (% 7,1) fotoğraf ön lisans eğitimi almıştır. 53 kişi (%62,4) dernekler tarafından düzenlenen fotoğraf kursları ile fotoğraf eğitimi almışken, 21 kişinin (% 24,7) fotoğraf üzerine eğitimi yoktur. Dernek üyeleri, derneklerinin eğitim verme, gösteri ve sergi düzenleme, süreli yayın çıkarma, çekim gezisi düzenleme, vb. işlevlerini yerine getirmede yeterli olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
There is not enough data on amateur photographic societies in our country. The goal of this study is to determine the development process of amateur photographic societies, the profile of the members, and their relationship to photography and to criticize the functions by members? perspectives. First of all, the situation of photography in Ottoman and early Turkish Republic time was looked over, and than the development process of amateur photographic societies in both world and Turkey was investigated. To determine the functions of amateur photographic societies and profile of members, a questioner that has 68 questions was planned to apply to 350 members out of 1700 member of total 19 photographic societies which are active under Photographic Arts Federation of Turkey (TFSF). However, only 11 societies and 154 member of them were reached. The members of the eight societies had send incomplete and few questioners. Therefore data from three societies and their 85 members was used for the analysis of the study. These there societies are Istanbul Amateur?s Photography And Cınema Club (IFSAK), İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) and Photographic Society of Trabzon (FOTOFORUM). The average age of the 85 society members is 41,6 ±10,2 (21-68). Of the members, 12,9 % (n=11) are female and 87,1 % (n=74) are male. Education of level of the members are 2,4 % (n=2) primary school, 10,6 (n=9) high school, 55,3 % (n=47) university and 31,8 % (n=27) master and doctorate. Five person (5,9 %) out of 85 society members has BS degree on photography, 6 person (7,1 %) has 2 years college education on photography, 53 person (62,4 %) had taken education from photographic courses in the societies and 21 person (24,7 %) has not have education on photograph. Members are satisfied by their societies in terms of giving education, held exhibition, pressed materials and photographic journeys.