Azerbaycan Türk Kültür Dergisi üzerine bir inceleme yıl:1982- 1986, 239- 258. sayılar
An investigation on journal of Azerbaijan culture between 1982 and 1986,the journals numbered between 239 and 258
  1. Tez No: 226544
  2. Yazar: DEVRİM ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. AHMET BÜYÜKAKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Hayatlarını Mili Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına ve bu uğurda mücadeleye adamış, yurtsever Azeri aydınların çabaları ile 2 Şubat 1949 tarihinde Ankara'da `Azerbaycan Kültür Derneği' kurulmuştur. Dernek faaliyetini 1 Nisan 1952'ye kadar konferanslarla sürdürmüş; bu tarihten sonra Azerbaycan Türk Kültür Dergisi yayınlanmaya başlamıştır.Azerbaycan Türk Kültür Dergisi ulvi gayelerin bir sonucu olarak, bu gayelere hizmet etmek için var olmuş bir dergidir. Azerbaycan'ın bağımsızlık uğrunda verdiği mücadele ve diğer Türk halklarının Rusya'ya karşı yürüttüğü milli mücadele derginin başlıca konusu olmuştur.Yüksek Lisans tezi olarak yapılan bu çalışmanın amacı Azerbaycan Türk Kültür dergisinin 1982- 1986 yılları arasında yayınlanan 239- 258. sayılı dergilerin sistematik olarak incelenmesidir.Dergi dört bölüm altında incelenmiştir. İlk bölümde Azerbaycan Türk Kültür Dergisinin Azerbaycan- Türk kültür ve fikir hayatındaki yeri, künyesi, şekil ve içerik özellikleri ile yazar kadrosu hakkında bilgi verilmiştir. Bunun dışında dergide bulunan bütün malzemenin sistematik dökümünü içeren `İçindekiler Tablosu' yer almıştır.İkinci bölümde dergideki bilgiler tasnif edilerek `Tahlili Fihrist' oluşturulmuştur. Dergide yer alan malzemeler yazılar ( Makale, Öykü, Söyleşi, Söylev,), şiirler, duyurular, düzeltmeler, fotoğraflar, reklamlar, taziyeler, tebrikler, tekzipler, telgraflar, teşekkürler olarak on bir başlık altında toplanmıştır. Malzemeler sırası ile sayı, tarih, yazar adı, başlık, sayfa, tür ve muhtevası açısından ele alınmıştır. Yazılar ve şiirler alfabetik sırayla `Yazar Adlarına Göre', `Konularına Göre' ve `Türlerine Göre' olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir.Üçüncü bölümde okuyanın dergiyi tanımasına yardımcı olacak ve okuyanın fikir sahibi olmasını sağlayabilecek yazılardan seçilmiş örneklere yer verildi.Dördüncü bölümde ise dergide yazısı yer alan yazarların ve şairlerin hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan Culture Society/Association was founded on 2nd February 1949 with the efforts of nationalist Azerbaijani intellectuals who devoted their lives to the independence of National Azerbaijan Republic and to struggle for this sake. The association carried on its activities through conferences until 1st April 1952. From then on, Azerbaijan Turk Culture Journal began to be published.Azerbaijan Turk Culture Journal is a journal which has existed as a result of high goals and for the purpose of serving these goals. The struggle that Azerbaijan made for the sake of independence and the nationalist struggle that other Turkish countries made against Russia has been the major subject of the journal.The aim of this study, which is done as a master thesis, is a systematic examination of the journals numbered between 239 and 258, which were published between 1982 and 1986, of the Azerbaijan Turk Culture Journal.The journal is examined under four sections. In the first section, information about the journal?s identity, features of the journal?s structure and content, its author staff and the journal?s place in Turkish cultural and ideal life is given.In the second section, an Analytical Index is established classifying the information in the journal. The materials in the journal are collected under eleven titles such as writings (article, story, chat, and speech), poems, announcements, proof readings, photos, advertisements, condolences, greetings, denials, telegraphs and thanking. Materials are studied in terms of, respectively, volume, date, author?s name, title, page, genre and content. Writings and poems are examined alphabetically under three topics respectively ?According to the Author Name?, ?According to the Subjects? and ?According to the Genres?.In the third section, selected samples which will help the reader to learn about the journal and which may enable the reader to have an idea are included.In the fourth section, information about the lives and works of the authors and poets whose writings have existed in the journal is given.